Jak zrobić bitą śmietanę?
Spis treści:
Bitą śmietanę znaleźć można w wielu deserach. Czasem je ozdabia, innym razem jest ich głównym składnikiem, a niekiedy potrafi uratować nieudany przepis. Najszybszym i najprostszym sposobem na przygotowanie bitej śmietany jest użycie miksera, jednak nie jest on niezbędny. Bita śmietana – jak zrobić ten pyszny, puszysty krem?
Jak ubić śmietanę
Czy zastanawiasz się jak zrobić bitą śmietanę? To bardzo proste. Zacznij od odpowiedniego przygotowania składników. Najlepsza do ubijania jest śmietana 36% lub 30% – i taką należy kupić. Przed rozpoczęciem ubijania należy zadbać o to, aby śmietana była odpowiednio schłodzona – wtedy szybciej uzyska gęstą konsystencję. Schłodzić warto także miskę, w której będziemy ubijać śmietanę, tak aby produkt miał jak najmniejszą styczność z temperaturą pokojową.
Śmietana powinna stać w lodówce przez co najmniej kilka godzin, zanim przystąpimy do jej ubijania. Najlepiej jednak jeżeli będzie chłodziła się ona całą noc, albo i całą dobę. Nawet najbardziej doświadczonym kucharzom zdarzają się sytuację, w których śmietana nie chce się ubić – jest to zazwyczaj spowodowanie jej nieodpowiednim schłodzeniem. Jeżeli zapomnisz o wcześniejszym przygotowaniu śmietany, możesz włożyć ją na chwilę do zamrażalnika – jednak trzeba bardzo uważać, bo zbyt zmrożona śmietana również się nie ubije.
Może się zdarzyć, że nawet kiedy zrobimy wszystko dobrze śmietana nie zechce się ubić. Jak uratować bitą śmietanę? Nie przestawaj miksować i powoli dodawaj niewielkie ilości świeżej śmietanki. Jeżeli to nie pomoże, możesz użyć serka mascarpone, który sam w sobie jest gęsty, więc zagęści śmietanę, tworząc pyszny, puszysty krem.
Bita śmietana przepis
Przygotowanie pysznej bitej śmietany nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego, oto prosty przepis:
- Dobrze schłodzoną śmietanę (30% lub 36%) przelej do naczynia i rozpocznij ubijanie – początkowo na najwyższych obrotach miksera.
- Gdy śmietana zacznie gęstnieć zmniejsz obroty na średnie.
- w tym momencie możesz dodać cukier, słodzik, miód, syrop klonowy i inne dodatki, takie jak: ekstrakt waniliowy, ekstrakt pomarańczowy, kardamon, woda różana, czy też woda z kwiatów pomarańczy.
- Gotowa śmietana powinna być sztywna i nie wypadać z miski po jej odwróceniu.
Pamiętaj o tym, aby nie miksować śmietany zbyt długo ponieważ może się ona zacząć rozwarstwiać. Bitej śmietany można nie słodzić, wtedy będzie miała ona nieco mniej kalorii.
Jak ubić śmietanę z żelatyną
Jeśli chcesz mieć pewność, że śmietana na pewno będzie miała stałą konsystencję możesz dodać do niej żelatynę. Żelatynę należy namoczyć w gorącej wodzie, dobrze wymieszać i zostawić do ostygnięcia. Kiedy przestygnie można zabrać się za ubijanie bitej śmietany, gdy śmietana będzie już ubita, wtedy kilka łyżek należy dodać do przestudzonej żelatyny i energicznie wymieszać. Po dokładnym wymieszaniu przełożyć do miski z resztą bitej śmietany i wszystko razem ubić na gładką, puszystą masę. Bita śmietana z żelatyną jest sztywniejsza i trwalsza, przez co lepiej nadaje się do dekoracji.
Jak ubić śmietanę bez miksera
Kiedy nie masz w domu miksera, albo sprzęt chwilowo odmówił posłuszeństwa, nie przejmuj się – istnieją inne metody na ubicie śmietany.
- Blender – jeżeli posiadasz w domu to urządzenie to ubicie śmietany pójdzie Ci równie łatwo, jak przy użyciu tradycyjnego miksera.
- Trzepaczka – śmietanę wlej do dużej miski i zacznij ją energicznie ubijać. Rodzaj trzepaczki nie ma znaczenia, jednak najsprawniej pójdzie Ci, kiedy użyjesz tzw. trzepaczki balonowej.
- Widelec – zasady są takie same, jak podczas ubijania śmietany trzepaczką. Warto jednak mieć na uwadze, że ubicie śmietany widelcem może zając bardzo dużo czasu.
- Słoik i korek – słoik napełnij do połowy śmietaną i wrzuć do środka czysty korek (najlepiej z białego wina, aby śmietana się nie zabarwiła). Następnie zakręć słoik i zacznij nim energicznie potrząsać, do momentu, aż śmietana nie uzyska odpowiedniej konsystencji.
Śmietana ubita przy pomocy każdego z tych sposobów będzie pyszna i puszysta.