Jak zagęścić fasolkę po bretońsku
Spis treści:
Fasolka po bretońsku jest daniem, które jest najsmaczniejsze kiedy ma odpowiednio gęstą konsystencję. Sprawdźmy czym, i jak najlepiej ją zagęścić.
Czym zagęścić fasolkę po bretońsku?
Pierwsze pytanie, na które musimy znaleźć odpowiedź, to: “czym zagęścić fasolkę po bretońsku?”. Dla miłośników tradycji najlepszą opcją jest zasmażka, która jest prosta w przygotowaniu i potrzebujemy do niej jedynie tłuszczu i mąki. Mąkę pszenną można zastąpić mąką kukurydzianą lub mąką z tapioki, jednak nadal jest to propozycja dosyć kaloryczna i niezdrowa. Zamiast tłuszczu możemy wykorzystać połączenie mąki z wodą, ale to nam rozwiązuje problem tylko częściowo.
Idąc z duchem czasu zaczęliśmy szukać zdrowszych sposobów. Okazało się, że bardzo dobrym zagęszczaczem jest sama fasolka, ponieważ zawiera skrobię. Kolejną możliwością jest użycie gęstego koncentratu pomidorowego lub pasty pomidorowej. Aby jednak to się powiodło, musimy znaleźć taki produkt, który pod wpływem temperatury nie rozrzedza się do tego stopnia, że otrzymamy pomidorową zupę fasolową zamiast fasolki po bretońsku.
Jednym z ciekawych i smacznych pomysłów jest dodanie do fasolki po bretońsku włoszczyzny, w której skład wchodzą marchew, pietruszka i seler. Warzywa muszą być ugotowane, ale nie mogą być rozgotowane. Alternatywą jest upieczenie warzyw oprószonych ulubionymi ziołami, co dodatkowo wzbogaci smak fasolki.
Jak zagęścić fasolkę po bretońsku?
Sposób na to jak zagęścić fasolkę po bretońsku zależy od tego, czym będziemy ją zagęszczać. Wybierając zasmażkę wystarczy podsmażyć na patelni mąkę z wybranym tłuszczem. Najsmaczniejsza zasmażka, to ta przygotowana na maśle. Jeśli używamy zwykłego masła, należy pilnować patelni cały czas, ponieważ zwykłe masło posiada niską temperaturę dymienia i łatwo się przypala.
Są dwa sposoby na to, jak zagęścić fasolkę po bretońsku samą fasolką. Dla szczęśliwych posiadaczy blendera sytuacja jest bardzo prosta, bo wystarczy zblendować kilka do kilkunastu ziaren ugotowanej fasoli, a następnie dodać do fasolki po bretońsku, razem z odrobiną wywaru, pod koniec gotowania. Drugim sposobem jest rozgniecenie fasolki widelcem do uzyskania formy miazgi. Jest to nieco trudniejsze zadanie ze względu na to, że fasolka może być śliska przez posiadaną skórkę.
Koncentrat lub pastę pomidorową najlepiej dodać jeszcze podczas gotowania, ponieważ intensywny aromat pomidora może wymagać dodatkowego doprawiania dania. Dodając upieczone lub ugotowane warzywa również możemy skorzystać z pomocy blendera lub miksera. Warto pamiętać, aby zachować rozsądne proporcje warzyw i nie dodać za dużo marchewki, która dla odmiany zasłodzi nam fasolkę po bretońsku.