Jak zrobić musztardę – domowy przepis
Spis treści:
Musztarda to doskonały dodatek do niejednego dania, na pewno nie wyobrażamy sobie np. grilla bez musztardy, prawda? Niestety wybrać tą jedyną, pyszną musztardę, która będzie odpowiadała większości gości nie jest łatwo. Warto też wspomnieć, że takie musztardy kupne mają w sobie ulepszacze smaku i różnego typu chemię, a nasza domowa musztarda na szczęście nie będzie tego w sobie miała, dlatego warto poświęcić chwilkę i zrobić pyszną, musztardę własnoręcznie.
Jak zrobić domową musztardę – podstawowe informacje
Co ciekawe musztarda wpływa korzystnie na nasz organizm. Ziarna gorczycy, które stanowią podstawę każdej musztardy, wykazują działanie przeciwzapalne, a ich spożywanie jest bardzo korzystne dla układu pokarmowego. Zawarte w nich substancje nie tylko wspomagają trawienie, ale też są pomocne w profilaktyce nowotworów żołądka czy jelit.
Łagodzi dolegliwości reumatyczne, przyspiesza trawienie tłuszczu, obniża ciśnienie krwi i ma działanie antybakteryjne. Gorczyca zawiera również sporo witaminy C. Domowa musztarda to źródło wielu leczniczych właściwości. Warto pamiętać również, że musztarda ma dosyć długi termin przydatności, więc rób już dziś i ciesz się jej smakiem przez kilka miesięcy.
Jak zrobić musztardę w domu?
Zastanawiasz się jak zrobić musztardę, która zachwyci smakiem wszystkich gości w domu? Jest to bardzo proste! Możliwe, że dla ludzi wydaje się to skomplikowane i dlatego sięgają po musztardę ze sklepu, aczkolwiek nic bardziej mylnego.
Aby zrobić domową musztardę, z najprostszego przepisu wystarczy ci zaledwie kilka składników, które pewnie masz już w domu. Teraz nasuwa się nam pytanie pt. „jak się robi musztardę?” Przeczytaj poniżej jak zrobić domową musztardę. Po zrobieniu musztardy najlepiej zostaw na dwa dni w temperaturze pokojowej, aby dojrzała.
Następnie przełóż do wyparzonych słoiczków i schowaj do lodówki, najlepiej na minimum tydzień – aby musztarda się przegryzła. Warto również pamiętać, aby dobrać odpowiednie ziarna gorczycy, bo to one stanowią naszą podstawę do musztardy.
Białe ziarna gorczycy są mniej pikantne, bardziej goryczkowe, więc nasza musztarda będzie gorzka i metaliczna oraz będzie musiała troszkę dłużej poczekać w szafce, przed zjedzeniem. Ciemne ziarna gorczycy są ostrzejsze i bardziej wyraziste.
Musztarda – przepis
Poznaj nasz najprostszy przepis na musztardę, który możesz dowolnie modyfikować, odpowiednio do swoich upodobań.
SKŁADNIKI:
- gorczyca 6 łyżek
- ocet – 4 łyżki
- woda filtrowana – 8 łyżek
- szczypta soli
- szczypta cukru
OPCJONALNE SKŁADNIKI (dodawać do własnych upodobań)
- sok z cytryny,
- wino,
- chrzan,
- kolendra lub inne, najlepiej świeże zioła,
- miód,
- chilli.
SPOSÓB WYKONANIA:
Ziarna gorczycy, wcześniej przelane wrzątkiem zalej octem i połową przygotowanej, filtrowanej wody, następnie przykryj najlepiej bawełnianym ręczniczkiem lub jakąś szmatką i odstaw na kilka/kilkanaście godzin w chłodne miejsce (np. na noc). Po upływie tego czasu, zmiksuj to i dodaj resztę wody, sól, do momentu aż uzyskasz jednolitą konsystencję.