Czym zastąpić gałkę muszkatołową?
Spis treści:
- Czym zastąpić gałkę muszkatołową? Zastosuj mieszkankę przypraw
- GaÅ‚ka muszkatoÅ‚owa zamiennik – co wybrać?
Gałka muszkatołowa to niezbędny dodatek wielu dań. Trudno bez niej wyobrazić sobie tradycyjny sos beszamelowy, pierniki czy pieczeń. Co zamiast gałki muszkatołowej? Czego można użyć zamiennie, gdy w kuchni zabraknie tej charakterystycznej przyprawy?
Czym zastąpić gałkę muszkatołową? Zastosuj mieszkankę przypraw
Gałka muszkatołowa ma charakterystyczny ostry i korzenny smak. Produkuje się ją z nasion drzewa Myristica fragrans rosnącego w Indonezji na Wyspach Korzennych. Wykorzystywana jest do podbicia potraw pikantnych, ale również do deserów. Wprowadza intrygujący orzechowy smak stanowiący uzupełnienie dań mięsnych, szczególnie pieczeni, pasztetów czy tradycyjnych kiełbas.
Gałkę muszkatołową można zastąpić mieszanką kilku przypraw. Podobny efekt da połączenie ze sobą liści laurowych, cynamonu oraz ziela angielskiego. W tym przypadku kluczowe będzie zachowanie odpowiednich proporcji, aby smak był jak najbardziej zbliżony do oczekiwanego. Wskazane przyprawy można umieścić w moździerzu, ścierać i ewentualnie dodać jednego ze składników, gdy smak będzie za mało wyrazisty.
GaÅ‚ka muszkatoÅ‚owa zamiennik – co wybrać?
Zamiennik gałki muszkatołowej to także pojedyncze przyprawy, które powinny zostać użyte w mniejszych ilościach dla wyważenia smaku. Oto, czym można zastąpić gałkę muszkatołową:
- Imbir. Dzięki cenionym właściwościom rozgrzewającym z powodzeniem zastąpi gałkę w sosach oraz zupach. Można go również dodać do marynowania mięs i słodkich deserów.
- Anyż. Da posmak podobny do gałki, jednak należy uważać z jego ilością. W przypadku anyżu bardzo łatwo przesadzić, gdyż to bardzo intensywna przyprawa. Wystarczy jedynie minimalna ilość. Po wymieszaniu potrawy można jeszcze ewentualnie nieco dodać. Dzięki temu będzie imitował piżmowy posmak, szczególnie w wypiekach, gdzie tradycyjnie dodaje się gałkę muszkatołową.
- Musztarda. To dodatek, którym można zastąpić gałkę wyłącznie w potrawach słonych. Sprawdzi się szczególnie w sosach oraz pasztetach. Daje podobny posmak do gałki, jednak trzeba dodać więcej mielonego pieprzu, aby uzyskać charakterystyczny korzenny aromat.
- Buzdyganek. Ma smak niemal identyczny do gałki, wytwarza się go z zewnętrznej powłoki nasion Myristica fragrans. Można go dodawać w takiej samej ilości jak gałkę muszkatołową.
Zamienników gałki jest wiele. Warto wykorzystać charakterystyczne przyprawy o nieco korzennym aromacie. Aby uzyskać pożądany smak, wystarczy dodawać w małych ilościach wskazane przyprawy i po każdym wymieszaniu obowiązkowo próbować.