Czym zastąpić cukier waniliowy?

Czym zastąpić cukier waniliowy?
Czas czytania: 2 minuty

Spis treści:Kiedy skończy Ci się cukier waniliowy, może być trudno ustalić, czym go zastąpić. Cukier waniliowy dodaje dodatkowej słodyczy i smaku potrawom, deserom i napojom. Na szczęście istnieje kilka składników, których można użyć jako zamiennika. Nie wszystkie z nich będą działać w każdym przepisie, dlatego warto znać każdy składnik o smaku waniliowym i wiedzieć, kiedy go używać. Zatem czym można zastąpić cukier waniliowy? W tym wpisie omówimy, co musisz wiedzieć, aby wybrać odpowiednie zamienniki wanilii do swoich przepisów.

Co zamiast cukru waniliowego — ziarenka wanilii

Ziarna wanilii są idealne do dodania bogatego smaku wanilii do każdego dania. Mają wyraźny smak, który pochodzi z ich olejów, dlatego zwykle stosuje się je w małych ilościach. Przed użyciem musisz namoczyć laskę w wybranym oleju lub płynie przez co najmniej dwie godziny.

Dalsza część wpisu pod materiałem reklamowymIm dłużej moczysz laskę, tym silniejszy będzie wyekstrahowany smak. Możesz również użyć samych ziaren, wyjmując je ze strąków i mieląc na drobny proszek. Ten proszek można następnie dodawać do przepisów. 

Zamiennik cukru waniliowego — Ekstrakt waniliowy

Gdy zastanawiamy się czym zastąpić cukier waniliowy, ekstrakt waniliowy to doskonały zamiennik. Jest dostępny w większości sklepów spożywczych i dodaje słodkiego i aromatycznego smaku każdemu przepisowi.

Dalsza część wpisu pod materiałem reklamowymPowstaje poprzez macerowanie lasek wanilii w alkoholu i wodzie. Ta ekstrakcja daje skoncentrowaną ciecz podobną do syropu ze skoncentrowanymi związkami smakowymi. Zastępując cukier waniliowy ekstraktem, pamiętaj, że ponieważ jest już słodzony, w razie potrzeby będziesz musiał dostosować zawartość cukru w swoim przepisie.

cukier waniliowy zamiennik
Fot. Teraz już wiesz jaki zamiennik cukru waniliowego możesz użyć

Pasta waniliowa

Pasta waniliowa, której nie należy mylić z ekstraktami lub proszkami, jest w rzeczywistości emulsją całych ziaren wanilii, co oznacza, że zawiera zarówno olejki aromatyczne (a tym samym cały smak!), jak i korzenne, drzewne nuty samej łodygi.

Pasta waniliowa najlepiej nadaje się do pieczenia lub robienia budyniu i ciasta, ponieważ możesz w pełni uzyskać smak bez konieczności moczenia lub czekania na jakikolwiek proces ekstrakcji. Ponieważ ta pasta ma tak intensywny smak, zwykle nie ma potrzeby dodawania dodatkowego cukru podczas jej używania!

Dalsza część wpisu pod materiałem reklamowymZamienniki cukru waniliowego – Podsumowanie

Wybierając substytut cukru waniliowego, istnieje kilka świetnych opcji, które z łatwością go zastąpią — laska wanilii, ekstrakt, pasta i proszek zapewniają intensywny, ale smaczny dodatek do przepisów. Każda opcja wymaga szczególnej uwagi przy wybieraniu zamienników.

Ziarna wanilii zapewniają mocny smak, ale może brakować im słodyczy. Dużo ekstraktu daje dobry smak, ale należy go dokładnie odmierzyć, a pasta świetnie nadaje się do wypieków i kremów. Dzięki tym opcjom pod ręką nigdy nie będziesz musiał się martwić, że przegapisz ten wspaniały waniliowy smak! Jeśli więc zastanawiasz się czym zastąpić cukier waniliowy, już wiesz!


Zobacz również:

Ucierana babka wielkanocna o smaku cytrynowym - przepis

Ucierana babka wielkanocna o smaku cytrynowym – przepis

Święta wielkanocne to czas, w którym na stole pojawiają się specjalne potrawy i wypieki. Przede wszystkim musi się tam znaleźć tradycyjna babk…

Babka wielkanocna z majonezem - przepis

Babka wielkanocna z majonezem – przepis

Przygotowując wszystkie potrawy przed świętami wielkanocnymi, nie można zapomnieć o tradycyjnej babce wielkanocnej. Każda osoba, która choć ra…

Jak przygotować topinambur?

Jak przygotować topinambur?

Topinambur, zwany również słonecznikiem bulwiastym lub ziemniakiem długoowocowym, to roślina o charakterystycznym, lekko słodkawym smaku i chrup…

Czym zastąpić tymianek?

Czym zastąpić tymianek?

Tymianek zawiera witaminy C, E, B i K. Nie można również zapomnieć o tym, że to cenne źródło potasu. Znaleźć w nim można także magnes i fo…

Czym zastąpić syrop klonowy

Czym zastąpić syrop klonowy?

Syrop klonowy kojarzy się przede wszystkim z Kanadą, to ten kraj produkuje go najwięcej na świecie. Jest to najzdrowszy słodzik, bogaty w wiele w…

Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *