Jak doprawić buraczki do obiadu? Buraczki na ciepło i zimno

Jak doprawić buraczki do obiadu? Buraczki na ciepło i zimno
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:



Sałatka, którą podstawą są odpowiednio doprawione buraczki, serwowane zarówno na ciepło jak i na zimno, to jeden z najpopularniejszych obiadowych dodatków, który niezmiennie króluje na polskich stołach. Nie da się ukryć, że przysmak ten cieszy się ogromnym uznaniem, bez względu na to, za jakimi daniami jest on serwowany. To także niezwykle popularna form sałatki, która serwowana jest w najlepszych restauracjach. Nic więc dziwnego, że tak chętnie przyrządzamy je także w swojej kuchni. Jak więc doprawić buraczki do obiadu?

Buraczki do obiadu na zimno

Buraczki do obiadu można serwować zarówno na ciepło jak i na zimno. W pierwszej kolejności skupmy się jednak na buraczkach, które serwowane są na zimo. Nie da się ukryć, że buraczki mają całą masę zalet. Oprócz tego, że są one po prostu smaczne, to dodatkowo mają wiele właściwości zdrowotnych. W przypadku buraczków do obiadu na zimno, najpopularniejszym sposobem na ich doprawienie jest wykorzystanie soku z cytryny, soli, a także cukru. W pierwszej kolejności jednak należy wybrać niewielkie buraczki i ugotować je do miękkości w skórce.

buraczki na zimno
Fot. Buraczki na zimno z odrobiną soku z cytryny to super dodatek do obiadu

Następnie odcedzamy wodę i odczekujemy, aż buraki przestygną, by można było obrać je ze skórki- powinna ona łatwo schodzić, więc z powodzeniem można to zrobić przy pomocy rąk.  Kolejno buraczki możemy pokroić w cienkie plasterki lub słupki- można również zetrzeć je na tarce o niezwykle grubych oczkach. Po rozłożeniu ich w półmisku wystarczy skropić je sokiem z połówki cytryny, a także dodać łyżeczkę soli i cukru. Wszystko należy dobrze wymieszać i odstawić na co najmniej 20 minut do lodówki. 

Jak doprawić buraczki tarte?

Buraczki na zimno można podawać również w innej formie. Często spotkać można surówkę z tartych buraków, która zachwyca swoim smakiem i niepowtarzalnym aromatem. Co więcej, nie wymaga ona smażenia, gdyż buraczki serwowane są również na zimno. Jak więc przygotować i doprawić buraczki tarte?

jak doprawić buraczki tarte
Fot. Tarte buraki do idealny dodatek do obiadu, np. do mielonych

Otóż znów musimy rozpocząć od ugotowania niewielkich buraczków do miękkości, a następnie przestudzić je w zimnej wodzie. Kolejno w podobny sposób- przy pomocy rąk- obieramy je ze skórki. Buraczki następnie możemy zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub posłużyć się blenderem z odpowiednią nakładką.

W tym czasie, należy także drobno posiekać białą cebulę. Przekładamy buraczki tarte i posiekaną cebulę do półmiska, a następnie dodajemy:

  • 2 duże łyżki oliwy z oliwek
  • 3-4 małe łyżeczki soli- najlepiej morskiej
  • 1 łyżeczkę cukru
  • 3 łyżeczki czarnego pieprzu
  • 1 łyżkę octu jabłkowego

Wszystkie składniki ponownie ze sobą mieszamy i odstawiamy do lodówki na około 20 minut. Po tym czasie można serwować buraczki na zimno do obiadu.

Jak doprawić buraczki do obiadu?

Wspomnieliśmy już, że serwować można buraczki na zimno, ale także można podawać je na ciepło. Popularnym sposobem serwowania buraczków do obiadu jest ich zasmażanie. Dzięki temu są nie tylko smaczne, ale także aromatyczne i stanowią idealne uzupełnienie obiadu. Znów w pierwszej kolejności gotujemy, obieramy i ścieramy buraczki na tarce na grubych oczkach.

Starte buraki skrapiamy octem jabłkowym, a także dodajemy sól i pieprz i odstawiamy na około 15 minut. Następnie na patelni rozgrzewamy dwie łyżki masła lub oliwy z oliwek i mieszamy to z dwoma łyżkami mąki, do powstania gęstej zasmażki. Po około minucie, do zasmażki dodajemy starte i doprawione uprzednio buraczki. Całość mieszamy, a także przykrywamy patelnie i podsmażamy na małym ogniu przez około 5 minut. Po tym czasie, buraczki serwujemy prosto z patelni, kiedy są jeszcze ciepłe.


Zobacz również:

Jak podgrzać oscypka? Na patelni czy w piekarniku?

Jak podgrzać oscypki? Z patelni czy z piekarnika?

Oscypek to tradycyjny polski ser wędzony, pochodzący z regionu Podhala. Charakteryzuje się wyjątkowym smakiem i strukturą, co sprawia, że jest c…

mąka kasztanowa przepisy

Mąka kasztanowa – dlaczego warto po nią sięgać?

Mąka kasztanowa, choć może nie być tak powszechnie znana jak inne rodzaje mąki, stanowi wyjątkowy składnik w kuchni, oferując nie tylko niezwy…

Fish burger - poznaj prosty przepis na burgera rybnego

Fish Burger – Poznaj prosty przepis na burgera rybnego

Szukasz pomysłów na burgera, który zachwyci gości Twojego lokalu? Postaw na Fish Burgera! Dowiedz się, jak przygotować rybę, by jednocześnie b…

Wytrawne placki z różnych stron świata

Wytrawne placki z różnych stron świata

Pizzę kochają wszyscy – tym bardziej warto poznać jej zamienniki. Jaki pomysł na placek z dodatkami mają Francuzi, Węgrzy i Japończycy? Sprawd…

czy cytryna może zastąpić kwasek cytrynowy

Czy cytryna może zastąpić kwasek cytrynowy?

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy można zastąpić prawdziwe cytryny kwaskiem cytrynowym? To pytanie pojawia się szczególnie, gdy w lodówce …

5/5 - (1 vote)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *