Sałatka, którą podstawą są odpowiednio doprawione buraczki, serwowane zarówno na ciepło jak i na zimno, to jeden z najpopularniejszych obiadowych dodatków, który niezmiennie króluje na polskich stołach. Nie da się ukryć, że przysmak ten cieszy się ogromnym uznaniem, bez względu na to, za jakimi daniami jest on serwowany. To także niezwykle popularna form sałatki, która serwowana jest w najlepszych restauracjach. Nic więc dziwnego, że tak chętnie przyrządzamy je także w swojej kuchni. Jak więc doprawić buraczki do obiadu?
Buraczki do obiadu na zimno
Buraczki do obiadu można serwować zarówno na ciepło jak i na zimno. W pierwszej kolejności skupmy się jednak na buraczkach, które serwowane są na zimo. Nie da się ukryć, że buraczki mają całą masę zalet. Oprócz tego, że są one po prostu smaczne, to dodatkowo mają wiele właściwości zdrowotnych. W przypadku buraczków do obiadu na zimno, najpopularniejszym sposobem na ich doprawienie jest wykorzystanie soku z cytryny, soli, a także cukru. W pierwszej kolejności jednak należy wybrać niewielkie buraczki i ugotować je do miękkości w skórce.
Fot. Buraczki na zimno z odrobiną soku z cytryny to super dodatek do obiadu
Następnie odcedzamy wodę i odczekujemy, aż buraki przestygną, by można było obrać je ze skórki- powinna ona łatwo schodzić, więc z powodzeniem można to zrobić przy pomocy rąk. Kolejno buraczki możemy pokroić w cienkie plasterki lub słupki- można również zetrzeć je na tarce o niezwykle grubych oczkach. Po rozłożeniu ich w półmisku wystarczy skropić je sokiem z połówki cytryny, a także dodać łyżeczkę soli i cukru. Wszystko należy dobrze wymieszać i odstawić na co najmniej 20 minut do lodówki.
Jak doprawić buraczki tarte?
Buraczki na zimno można podawać również w innej formie. Często spotkać można surówkę z tartych buraków, która zachwyca swoim smakiem i niepowtarzalnym aromatem. Co więcej, nie wymaga ona smażenia, gdyż buraczki serwowane są również na zimno. Jak więc przygotować i doprawić buraczki tarte?
Fot. Tarte buraki do idealny dodatek do obiadu, np. do mielonych
Otóż znów musimy rozpocząć od ugotowania niewielkich buraczków do miękkości, a następnie przestudzić je w zimnej wodzie. Kolejno w podobny sposób- przy pomocy rąk- obieramy je ze skórki. Buraczki następnie możemy zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub posłużyć się blenderem z odpowiednią nakładką. W tym czasie, należy także drobno posiekać białą cebulę. Przekładamy buraczki tarte i posiekaną cebulę do półmiska, a następnie dodajemy:
Wszystkie składniki ponownie ze sobą mieszamy i odstawiamy do lodówki na około 20 minut. Po tym czasie można serwować buraczki na zimno do obiadu.
Jak doprawić buraczki do obiadu?
Wspomnieliśmy już, że serwować można buraczki na zimno, ale także można podawać je na ciepło. Popularnym sposobem serwowania buraczków do obiadu jest ich zasmażanie. Dzięki temu są nie tylko smaczne, ale także aromatyczne i stanowią idealne uzupełnienie obiadu. Znów w pierwszej kolejności gotujemy, obieramy i ścieramy buraczki na tarce na grubych oczkach.
Starte buraki skrapiamy octem jabłkowym, a także dodajemy sól i pieprz i odstawiamy na około 15 minut. Następnie na patelni rozgrzewamy dwie łyżki masła lub oliwy z oliwek i mieszamy to z dwoma łyżkami mąki, do powstania gęstej zasmażki. Po około minucie, do zasmażki dodajemy starte i doprawione uprzednio buraczki. Całość mieszamy, a także przykrywamy patelnie i podsmażamy na małym ogniu przez około 5 minut. Po tym czasie, buraczki serwujemy prosto z patelni, kiedy są jeszcze ciepłe.
Awokado to owoc, który stanowi jeden z podstawowych elementów zdrowej i zbilansowanej diety wielu osób. Ma wiele cennych witamin i minerałów, a co najważniejsze, jako jeden z nielicznych owoców wyróżnia się tak pokaźną ilością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie wszyscy jednak lubią smak awokado i niechętnie je spożywają. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów, jak jeść awokado, które sprawią, że polubi je nawet osoba mająca nieciekawe wspomnienia z tym owocem. Zapraszamy!
Gotowanie warzyw na parze to prosty i szybki sposób na ich przygotowanie. W ten sposób przyrządzać można wiele różnych gatunków, jednak dużą popularnością cieszą się przede wszystkim gotowane na parze brokuły.
Fleksitarianizm jest jednym ze sposobów odżywiania, który słynie z bazowania przede wszystkim na owocach i warzywach. W przeciwieństwie do wegetarianizmu dopuszcza sporadyczne jedzenia mięsa i ryb. Najistotniejszą zaletą, jaką posiada flexitarianizm jest ochrona organizmu przed chorobami układu krążenia, cukrzycą, a także zapobiega powstawaniu nowotworów. Skutkiem ubocznym fleksitarianizmu jest doprowadzenie do redukcji masy ciała, co z pewnością posiada pozytywny wydźwięk na stan zdrowia w przypadku osób z nadwagą i otyłością. Przedstawiamy, dlaczego fleksitarianizm jest dobrym wyborem, a także dlaczego jest bardzo często wybierany jako sposób odżywiania.
Kalafior to warzywo, które jest bardzo popularne w polskiej kuchni. Jest smaczne i bardzo zdrowe. Oczywiście większość osób wykorzystuje wyłącznie różyczki tej rośliny. Okazuje się, że w sztuce kulinarnej z powodzeniem można też stosować liście kalafiora. Dowiedz się jakie cenne składniki zawierają i co można z nich zrobić w kuchni.
Baranina, jeśli tylko zostanie odpowiednio przyrządzona jest jednym z najdelikatniejszych mięs. Co więcej jest ona również niezwykle pożywna i po prostu smaczna. Jednym z najbardziej znanych przepisów jest mięso z baraniny, duszone w sezonowych warzywach. Niemniej jednak baraninę można również marynować, a także odpowiednio przyprawić, by wydobyć głębie jej smaku. Tak więc jak przygotować baraninę i jak wykonać szybką marynatę do baraniny?