Jak przyprawić królika? – jakie przyprawy do królika wybrać?

Jak przyprawić królika? – jakie przyprawy do królika wybrać?
Czas czytania: 2 minuty

Spis treści:Popularność i dostępność mięsa z królika bywa bardzo ograniczona. Co więcej, bardzo mało osób miało okazji go spróbować, co jest bardzo niekorzystne ze względu na jego właściwości. Mięso z królika charakteryzuje się posiadaniem bardzo dobrego smaku, łatwej przyswajalności przez ludzki organizm, a także posiadaniem szeregu właściwości odżywczych. 

Królik jak przyprawić?

Mięso z królika jest białe i delikatne. Posiada bardzo specyficzny zapach. Kwintesencją mięsa z królika jest jego właściwe przygotowanie. Warto wiedzieć jakie przyprawy do królika są najlepsze, aby móc uwydatnić jego walory, a nie je przysłonić. Podpowiadamy jak przyprawić królika, żeby zadowolić kubki smakowe. Ponadto wskazujemy jak doprawić królika, aby nie zakłócić jego smaku. 

czym przyprawić królika
Fot. Jeżeli nie wiesz czym przyprawić królika, koniecznie czytaj przeczytaj wpis do samego końca!

Wiele osób, z tych, które miało okazję spróbować mięsa z królika, bardzo chętnie dokonuje tego ponownie. Mięso z królika jest w szczególności doceniany przez smakoszy. W dużej mierze spowodowane jest tym, że doświadczone osoby wiedzą czym przyprawić królika, aby nie został on przyćmiony bukietem ziół. Stąd też bardzo istotne jest, aby wiedzieć jakich przypraw używać. Ograniczenie w dostępie do tego mięsa nie sprzyja samodzielnym eksperymentom kulinarnym. 

Przyprawy do królika

Do przyprawiania mięsa z królika wykorzystuje się zazwyczaj klasyczne przyprawy. To właśnie one najlepiej z nim się komponują. Najczęściej wykorzystywany jest czarny pieprz (zobacz również wpis na temat – gdzie rośnie pieprz), liść laurowy. Dodatkowo dodawana jest cebula i koperek. Podczas gotowania mięsa z królika dodaje się do niego marchew i pietruszkę. Ich rolą jest nasycenie mięsa i dodanie subtelnej pikanterii. Równolegle nie działają na szkodę. 

przyprawy do królika
Fot. Podstawowe przyprawy do królika to przede wszystkim pieprz oraz liść laurowy

Mięso z królika posiada suchą konsystencję, dlatego doświadczone osoby radzą, aby przed jego smażeniem lub pieczeniem, wygospodarować czas na jego zamarynowanie. Odpowiednio przygotowana marynata nadaje mięsu soczystości i pożądanej miękkości. 

Z kolei przygotowywanie mięsa z królika w śmietanie, wymaga zupełnie innego podejścia. Duszenie królika w śmietanie wymaga, aby używane przyprawy nie posiadały wyraźnego zapachu. Do tej grupy zalicza się cebula, pietruszka, koperek i pieprz. Doświadczeni kucharze rekomendują dodanie gałki muszkatołowej, która nadaje mięsu smak i aromat. 

Królik – jakie przyprawy wykorzystać do marynowania?

Mięso z królika powinno marynować się za pomocą klasycznego zestawu tj.: pietruszka, seler, liść laurowy, czosnek i pieprz. Są one zagotowywane w wodzie, do której później po ściągnięciu z palnika, dodawane jest do wywaru mięso z królika. Zalecane jest, aby trwało to co najmniej 6 godzin. Okres ten powinno się wydłużyć w przypadku starszej tuszy. 

W ramach późniejszych eksperymentów można dodać goździk, cynamon albo goździk. Goździk i cynamon jest obowiązkowym elementem podczas przygotowania królika w śliwkach. 

Z kolei mięso z królika z grilla wymaga dodania bardziej pikantnej mieszkanki przyprawy. Zalecane jest dodanie bazylii, majeranku, a także imbiru i liścia laurowego. Obowiązkowo należy użyć także pieprzu i octu. Wówczas ten aromatyczny płyn nieustannie zalewa pyszne mięso z kurczaka. 


Zobacz również:

Przyprawy do piernika - domowy przepis

Przyprawy do piernika – domowy przepis

Święta pachnące cynamonem, goździkiem i wanilią to zarówno wspomnienie z dzieciństwa, jak i stały element bożonarodzeniowego nastroju. Przypr…

Przyprawy do kutii - jakie użyć?

Przyprawy do kutii – jakie użyć?

Kutia to potrawa wigilijna z pszenicy i maku. Nie powinno jej zabraknąć na polskim świątecznym stole, razem z resztą dwunastu tradycyjnych posił…

Jak doprawić barszcz wigilijny?

Jak doprawić barszcz wigilijny?

Dla wielu z nas aromatyczny barszcz wigilijny jest niekwestionowanym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Obok karpia i pierogów z kapustą i grzybam…

Jakie przyprawy do kapusty wigilijnej

Jakie przyprawy do kapusty wigilijnej

Przepis na kapustę wigilijną z grzybami, czy też w innej wersji niekiedy przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Chociaż trzeba powiedzieć, że…

Jak przyprawić ziemniaki do pieczenia

Jak przyprawić ziemniaki do pieczenia

Idealnie przyprawione pieczone ziemniaki to marzenia każdej gospodyni i każdego gospodarza. Do przygotowywania frytek i ziemniaków pieczonych warto…

3.7/5 - (3 votes)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *