Jak przyprawić królika? – jakie przyprawy do królika wybrać?
Spis treści:
Popularność i dostępność mięsa z królika bywa bardzo ograniczona. Co więcej, bardzo mało osób miało okazji go spróbować, co jest bardzo niekorzystne ze względu na jego właściwości. Mięso z królika charakteryzuje się posiadaniem bardzo dobrego smaku, łatwej przyswajalności przez ludzki organizm, a także posiadaniem szeregu właściwości odżywczych.
Królik jak przyprawić?
Mięso z królika jest białe i delikatne. Posiada bardzo specyficzny zapach. Kwintesencją mięsa z królika jest jego właściwe przygotowanie. Warto wiedzieć jakie przyprawy do królika są najlepsze, aby móc uwydatnić jego walory, a nie je przysłonić. Podpowiadamy jak przyprawić królika, żeby zadowolić kubki smakowe. Ponadto wskazujemy jak doprawić królika, aby nie zakłócić jego smaku.
Wiele osób, z tych, które miało okazję spróbować mięsa z królika, bardzo chętnie dokonuje tego ponownie. Mięso z królika jest w szczególności doceniany przez smakoszy. W dużej mierze spowodowane jest tym, że doświadczone osoby wiedzą czym przyprawić królika, aby nie został on przyćmiony bukietem ziół. Stąd też bardzo istotne jest, aby wiedzieć jakich przypraw używać. Ograniczenie w dostępie do tego mięsa nie sprzyja samodzielnym eksperymentom kulinarnym.
Przyprawy do królika
Do przyprawiania mięsa z królika wykorzystuje się zazwyczaj klasyczne przyprawy. To właśnie one najlepiej z nim się komponują. Najczęściej wykorzystywany jest czarny pieprz (zobacz również wpis na temat – gdzie rośnie pieprz), liść laurowy. Dodatkowo dodawana jest cebula i koperek. Podczas gotowania mięsa z królika dodaje się do niego marchew i pietruszkę. Ich rolą jest nasycenie mięsa i dodanie subtelnej pikanterii. Równolegle nie działają na szkodę.
Mięso z królika posiada suchą konsystencję, dlatego doświadczone osoby radzą, aby przed jego smażeniem lub pieczeniem, wygospodarować czas na jego zamarynowanie. Odpowiednio przygotowana marynata nadaje mięsu soczystości i pożądanej miękkości.
Z kolei przygotowywanie mięsa z królika w śmietanie, wymaga zupełnie innego podejścia. Duszenie królika w śmietanie wymaga, aby używane przyprawy nie posiadały wyraźnego zapachu. Do tej grupy zalicza się cebula, pietruszka, koperek i pieprz. Doświadczeni kucharze rekomendują dodanie gałki muszkatołowej, która nadaje mięsu smak i aromat.
Królik – jakie przyprawy wykorzystać do marynowania?
Mięso z królika powinno marynować się za pomocą klasycznego zestawu tj.: pietruszka, seler, liść laurowy, czosnek i pieprz. Są one zagotowywane w wodzie, do której później po ściągnięciu z palnika, dodawane jest do wywaru mięso z królika. Zalecane jest, aby trwało to co najmniej 6 godzin. Okres ten powinno się wydłużyć w przypadku starszej tuszy.
W ramach późniejszych eksperymentów można dodać goździk, cynamon albo goździk. Goździk i cynamon jest obowiązkowym elementem podczas przygotowania królika w śliwkach.
Z kolei mięso z królika z grilla wymaga dodania bardziej pikantnej mieszkanki przyprawy. Zalecane jest dodanie bazylii, majeranku, a także imbiru i liścia laurowego. Obowiązkowo należy użyć także pieprzu i octu. Wówczas ten aromatyczny płyn nieustannie zalewa pyszne mięso z kurczaka.