Zakwas buraczany, jak zrobić zakwas z buraków – Przepis
Spis treści:
- Dlaczego warto pić zakwas z buraków czerwonych?
- Jak zrobić zakwas z buraków?
- Zakwas z buraków — przepis
- Jak często pić zakwas z buraków?
Czy znacie z mitologii greckiej pewien szczególny napój bogów, nektar, który zapewniał im wieczną młodość i nieśmiertelność? Taki napój istnieje na prawdę, aczkolwiek nosi inną nazwę. Jest to zakwas buraczany albo po prostu zakwas z buraków. W pewnym stopniu obdarza swoich amatorów wieczną młodością i nieśmiertelnością. Można zakupić go we wszystkich sklepach oferujących zdrową żywność, a i sezonowo pojawia się w popularnych dyskontach. Z dnia na dzień zyskuje na popularności. Warto jednak przygotować go samodzielnie. Przepis na zakwas buraczany do picia wcale nie jest skomplikowany. Zanim jednak zdradzimy, jak zrobić zakwas z buraków, to opowiemy o jego cudownych właściwościach.
Dlaczego warto pić zakwas z buraków czerwonych?
Zakwas z buraków jest nazywany bombą witaminowo mineralną i nie bez przyczyny, ponieważ zawiera wiele cennych dla naszego organizmu składników. Jego właściwości prozdrowotne znane są już od bardzo dawna. W burakach znajdują się duże ilości łatwo przyswajalnego żelaza.
Zawiera także magnez, fosfor, cynk, potas oraz witaminy z grupy B. Znajdziemy w nim również probiotyki, mające zbawienne znaczenie dla naszego żołądka i mechanizmów trawiennych. Jest źródłem betaniny, która ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe.
Związki antocyjanowe naturalizują w naszym organizmie wolne rodniku, działają przeciwzapalnie, a nawet potrafią zmniejszyć objawy przeziębienia. Buraki mają wysoką wartość błonnika, który jest bardzo pomocny podczas gubienia nadprogramowych kilogramów. Warto więc pić zakwas buraczany, jeżeli masz problemy z niedokrwistością, często chorujesz, masz problemy z koncentracją, chcesz obniżyć poziom cholesterolu, uregulować ciśnienie swojej krwi lub wspomóc pracę żołądka, wątroby i nerek. Jak zrobić zakwas buraczany? Dowiesz się w kolejnym akapicie.
Jak zrobić zakwas z buraków?
Czy chcesz zrobić swój własny zakwas z buraków? Przepis na ten prozdrowotny napój wcale nie jest trudny. Tym bardziej, jeżeli kiedyś już robiłeś kiszone ogórki czy kiszoną kapustę. W tych wszystkich przypadkach zachodzi taki sam proces chemiczny — fermentacja mlekowa. Pamiętaj, że jeśli nie przepadasz za smakiem zakwasu buraczanego, możesz z powodzeniem rozcieńczać go z wodą, sokiem jabłkowych, marchewkowym, pomarańczowym lub grejpfrutowym. A więc do dzieła! Co będzie potrzebne?
Na początek warto zakupić, jeżeli jeszcze nie masz, duży słój, w którym będziemy kisić buraki. Powinien mieć ok. 3-4 litrów pojemności. Możesz także wykorzystać naczynie kamionkowe o podobnym rozmiarze.
Zakwas z buraków — przepis
Składniki:
- Ok. 2 kg buraków (najzdrowiej będzie, jeśli będą pochodzić z ekologicznej uprawy)
- 2 lub 3 główki czosnku
- Przyprawy: liście laurowe, angielskie ziele (można dodać również inne przyprawy, wedle uznania)
- Ok. 2-3 litry chłodnej przegotowanej wody
- 2-3 łyżki soli
Wykonanie:
- Wyparz dokładnie naczynie, w którym będziesz przygotowywać zakwas.
- Buraki umyj i obierz.
- Pokrój je w grube plastry (ok. 1 cm).
- Ułóż plastry buraków w naczyniu, przekładając je pokrojonym czosnkiem oraz przyprawami.
- Rozpuść sól w przegotowanej i schłodzonej wodzie.
- Zalej buraki przygotowaną wodą w taki sposób, aby dokładnie przykryła warzywa.
- Przykryj naczynie i pozostaw je w ciepłym miejscu na ok. 5-6 dni.
- Po upływie tego czasu odcedź zakwas i przelej go do małych wyparzonych buteleczek. Przechowuj go koniecznie w lodówce.
Uwaga! Pamiętaj, że do naszego naczynia należy regularnie zaglądać. Żeby nie zepsuć zakwasu z buraków, trzeba pilnować, aby wszystkie warzywa były cały czas przykryte wodą. Zapobiegnie to ewentualnemu procesowi pleśnienia. Dla pewności można obciążyć warzywa talerzykiem.
Jak często pić zakwas z buraków?
Pomimo że zakwas buraczany ma naprawdę dużo cennych dla nas wartości, to nie powinniśmy jednak pić go zbyt dużo. Zalecenia dawka to ok. 100-150 ml dziennie, czyli pół szklanki. Istnieją także przeciwwskazania do picia zakwasu z buraków. Może on szkodzić osobom z nadciśnieniem, kamicą nerkową czy reumatyzmem.