Jak zrobić ocet jabłkowy w domu? Przepis
Spis treści:
- Ocet jabłkowy jak zrobić w domu?
- Czy ocet jabłkowy zabija czerwone krwinki?
- Ocet jabłkowy do czego używać?
- Ocet jabÅ‚kowy – receptura
Wielu z nas na pewno słyszało o wspaniałych właściwościach prozdrowotnych octu jabłkowego? Jak zrobić ocet jabłkowy w domu? Myślimy sobie, może to trudne? Może lepiej kupić gotowy produkt? Warto jednak poświecić chwilę, na samodzielną produkcje tej wspaniałej mikstury.
Ocet jabłkowy jak zrobić w domu?
Jest to produkt naturalny, bez konserwantów, do produkcji którego potrzeba jedynie 3 składników: jabłek, wody i cukru. Jeśli sami przygotujemy ten ocet, to oprócz satysfakcji z tego, iż będziemy mieli zdrowy dodatek do potraw, będziemy mieli również pewność co do jego bezpieczeństwa dla naszego organizmu. Stosowany jest również w kosmetyce oraz jako środek czyszczący w połączeniu np. z sodą.
Ocet jabłkowy pomaga również w zaparciach, reguluje metabolizm a tym samym pomaga w odchudzaniu. Oczyszcza również nerki i stawy, pomaga w przeziębieniu, bólach głowy i gardła. Ogólnie podnosi nasza odporność, ponieważ zawiera dużą ilość witaminy C. To bardzo prosta, ale wymagająca cierpliwości i dokładności procedura. Nie ulega jednak to wątpliwości, iż warto podjąć taki wysiłek, gdyż korzyść z niego będzie ogromna.
Czy ocet jabłkowy zabija czerwone krwinki?
Niektórzy z nas pewnie spotkali się z teoria, iż ocet spożywany w dużych ilościach może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Dotyczy to jednak octu białego, destylowanego, stosowanego powszechnie w kuchni np. do przetworów typu ogórki konserwowe, grzybki. Zawiera on bowiem kwas octowy, który zabija czerwone krwinki w naszym organizmie. Może to powodować powstawanie anemii, zaburzać przyswajanie niektórych witamin oraz zaburzać trawienie. To wszystko może być przyczyną również poważniejszych chorób np. marskość wątroby czy wrzodów jelita grubego.
Warto więc w swojej kuchni zastąpić zwykły ocet, o wiele zdrowszym produktem- octem jabłkowym. Produkt ten jest naturalny, który powstaje podczas fermentacji jabłek. Jest więc zdrowy i bezpieczny. Ocet jabłkowy jest bogatym źródłem aminokwasów, pektyn, polifenoli, kwasów mlekowych i cytrynowych, witamin A, B, C, E a także pierwiastków tj.: potas, wapń, magnez, sód, siarka, selen, fluor i krzem.
Ocet jabłkowy do czego używać?
Picie octu jabłkowego jest najlepszą rzeczą, jaką możemy dać naszemu organizmowi. Ta cudowna mikstura ma same korzyści. Nie warto więc, zastanawiać się zbyt długo jak zrobić ocet jabłkowy, tylko od razu przechodzić do czynów. Już jeden kubek wody z octem jabłkowym na czczo wystarczy, aby po pewnym czasie zyskać lekkość i energię do działania. Pomaga pozbyć się toksycznych złogów oraz usunąć nadmiar wody z organizmu.
Ocet jabłkowy wspiera w leczeniu cukrzycy, ponieważ obniża poziom glukozy oraz optymalizuje poziom wydzielania insuliny. Zastosowanie octu w kosmetyce ułatwi walkę z trądzikiem, łuszczycą oraz odpowiednio nawilży wysuszoną skórę. Ma też właściwości przeciwgrzybiczne, a także pomaga pozbyć się odcisków i brodawek. Doskonale też działa płukanka do włosów z octem jabłkowym, która nie tylko pomoże w walce z łupieżem, ale również nada blask matowym włosom.
Ocet jabÅ‚kowy – receptura
Ocet jabłkowy jak zrobić? Receptura i przygotowanie octu nie jest skomplikowane i wymaga niewielkiej ilości czasu oraz składników. Natomiast sam proces fermentacji trwa trochę dłużej .Wymaga dużo cierpliwości i systematyczności. Najważniejsza jest także jakość produktów jakich użyjemy, gdyż przekłada się to później na jakość octu. Przepis na ocet jabłkowy domowej roboty to przede wszystkim jabłka. Ważne, aby były one ze znanego źródła, bez żadnej chemii. Jeśli nie mamy do takich dostępu, to można też znaleźć sklepy oferujące ekologiczne jabłka. Kolejny produkt to woda najlepiej przefiltrowana, jak najlepszej jakości, a także miód lub cukier. Do mieszania jabłek używajmy tylko drewnianej lub ceramicznej łyżki.
Składniki:
- 1 kg jabłek
- 1 l przefiltrowanej wody
- 4 łyżki cukru lub miodu
Jabłka dokładnie myjemy, kroimy na ćwiartki lub w kostkę i wkładamy do dużego, wyparzonego wcześniej i wysuszonego słoika. Gotujemy wodę i dodajemy cukier. Jeśli stosujemy miód musimy odczekać, aż woda osiągnie temperaturę ok. 40 stopni, gdyż wrzątek niszczy właściwości lecznicze miodu. Gdy woda ostygnie, zalewamy jabłka, wszystkie muszą być pod wodą. Następnie przykrywamy słój podwójną gazą lub bawełnianą ściereczką o gęstym splocie i zawiązujemy sznurkiem lub gumką recepturką. Słój stawiamy w ciepłe miejsce np. na parapecie i mieszamy codziennie przez ok 3-4 tygodni.
Gotowy ocet powinien charakteryzować się słodko-kwaśnym smakiem i zapachem jabłek. Po tym czasie przelewamy wszystko przez gazę, wlewamy do wyparzonych butelek i zakręcamy. Odstawiamy w ciemne miejsce. Gotowy ocet można przechowywać nawet przez kilka lat, gdyż stale fermentuje. Im dłużej stoi tym jest bardziej klarowny i smaczniejszy.