Co zamiast śmietany do sosu?

Co zamiast śmietany do sosu?

Spis treści:Śmietana to wyrób z mleka. Jest ona głównym składnikiem stosowanym w wielu różnych daniach, m.in. w sosach, zupach, domowych słodyczach i maśle. Bez niej trudno wyobrazić sobie pyszną potrawę. Produkt ten nadaje sosom i zupom kremowej konsystencji i zmienia smak.
W poniższym artykule znajduje się odpowiedzieć na pytanie, co zamiast śmietany do sosu?

Czym zastąpić śmietanę w sosie i po co się ją zastępuje?

Odpowiedź, jaka nasuwa się od razu, to po to by zmniejszyć zawartość tłuszczu lub stworzyć danie wegańskie, są także osoby uczulone na białko mleka krowiego i dla nich również jest ten artykuł. Które zamienniki będą odpowiednie, jogurt, mleko, a może napoje roślinne z owsa, ryżu, migdałów czy kokosa. Jakie są alternatywy dla zwykłej śmietany?

zamiennik śmietany
Fot. Nie wiesz jaki jest zamiennik śmietany? Konieczne czytaj dalej!

Czym zastąpić śmietanę 30%? 

Mleko jako zamiennik śmietany do sosu? Doskonały pomysł! Jednak trzeba piętach, że mleko ma rzadszą konsystencję i nie zastąpi w stu procentach śmietany. Należy je wymieszać z twarożkiem, jogurtem greckim lub mąką ziemniaczaną.

Mix tych składników sprawi, że danie nabierze kremowej konsystencji. Użycie mleka będzie idealnym rozwiązaniem, gdy zastanawiamy się czym zastąpić śmietanę 30, ponieważ w połączeniu z powyższymi składnikami nabierze ono odpowiedniej gęstości i będzie świetnie imitować prawdziwą śmietanę, a przy tym nie wpłynie znacząco na zmianę smaku.Czy jogurt naturalny zamiast śmietany do sosu jest dobrym pomysłem? 

Chcecie przygotować gęsty, kremowy sos, jednak okazało się, że w lodówce zabrakło śmietany 30%. Co robić? Tutaj warto wziąć jogurt zamiast śmietany do sosu, który jest zdecydowanie gęstszy od śmietany, jednak trzeba pamiętać, że można go rozrzedzić mlekiem.

Po zmieszaniu tych dwóch składników uzyskujemy idealny zamiennik śmietany odpowiednio gęsty i świetny do sosów. Dobrze sprawdzi się również twarożek wiejski, jednak zanim stanie się on składnikiem naszej potrawy, to trzeba go dokładnie zmiksować do idealnie gładkiej konsystencji.

czym zastąpić śmietanę 30 w sosie
Fot. Teraz już wiesz czym zastąpić śmietanę 30 w sosie

Zastanawiając się nad tym, co zamiast śmietany do sosu będzie odpowiednie, trudno pominąć składnik, jakim jest naturalny jogurt. To rozwiązanie bardzo często stosowane także u osób, które chcą zredukować ilość kalorii w daniach i zadbać o swoją sylwetkę. Jednym z oczywistych i najprostszych sposobów na ulepszenie swojej diety jest nic innego, jak zamiana śmietany na zdrowszy i chudszy jogurt.

Jaki może być jeszcze inny zamiennik śmietany?

Czym jeszcze można zastąpić śmietanę w sosie? Jogurt naturalny zamiast śmietany do sosu i mleko zamiast śmietany do sosu to zamienniki oczywiste. Warto jednak włączyć kreatywność i skorzystać z innych możliwości, które będą odpowiednie, zwłaszcza dla alergików. 

  • Oliwa z oliwek i napój sojowy to wegańskie odpowiedniki mleka i masła.
  • Mleko kokosowe to następny ciekawy zamiennik śmietany i świetna opcja dla wegan.
  • Napój ryżowy zagęszczony np. mąką ziemniaczaną będzie dobrym wyborem dla alergików.
  • Mleko roślinne, zagęszczone również skrobią ziemniaczaną to atrakcyjna alternatywa, ponieważ mix ten ma podobną gęstość do śmietany, a przy tym o wiele mniej kalorii i tłuszczu.


Pomysłów, jak widać, jest naprawdę wiele. Warto znać je wszystkie, ponieważ pomoże to zastąpić śmietanę w momencie, gdy zabraknie jej w lodówce lub z jakichś innych powodów nie chcemy jej użyć. Jest wiele opcji do wyboru, a wszystkie mają podobne właściwości zabielające i zagęszczające sosy. To dobra wiadomość także dla osób z różnego rodzaju nietolerancjami pokarmowymi.


Zobacz również:

Zupa wigilijna z suszonych owoców - przepis

Zupa wigilijna z suszonych owoców – przepis

Wigilia to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy spotykają się przy stole, aby zjeść uroczystą kolację. Dobrze jest zatem poznać jedną z wi…

Wigilijny barszcz grzybowy - przepis

Wigilijny barszcz grzybowy – przepis

Tradycyjne dania wigilijne różnią się często w zależności od rejonu naszego kraju. Na większości stołów króluje jednak co roku b…

Zupa grochowa wigilijna - przepis

Wigilijna zupa grochowa – przepis

W kuchni staropolskiej, wśród dwunastu dań wigilijnych potrawa z dodatkiem grochu lub fasoli ma swoje szczególne miejsce. Postna zupa gr…

Wigilijna zupa fasolowa - przepis

Wigilijna zupa fasolowa – przepis

W wielu polskich domach na wigilijnym stole zamiast barszczu czy grzybowej pojawi się zupa fasolowa. Jest to bardzo ciekawa i smaczna alter…

Jak zrobić zupę grzybową na wigilię

Jak zrobić zupę grzybową na wigilię?

Zupa grzybowa wigilijna z suszonych grzybów jest jednym z najważniejszych dań na świątecznym stole. Można nawet śmiało powiedzieć, …

Spodobał Ci się ten wpis ? Zostaw swoją ocenę!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.