Jak rośnie kalarepa? – Przygotowania do uprawy

Jak rośnie kalarepa? – Przygotowania do uprawy

Spis treści:Dowiedz się, jak uprawiać kalarepę, roślinę będącą świetnym dodatkiem do każdego wiosennego i jesiennego ogródka warzywnego oraz podmiejskiej działki. 

Kalarepa jako jedno z najpopularniejszych warzyw działkowych i ogrodowych jest bardzo łatwa w uprawie i szybko dojrzewa, co czyni ją doskonałym wyborem do sadzenia jesienią lub wczesną wiosną. Przez łatwość wysiewania oraz pielęgnacji, uprawa kalarepy jest polecana nawet początkującym ogrodnikom, którzy chcą zobaczyć jak wygląda uprawa rośliny kapuścianej w ich własnym ogrodzie.

Jak rośnie kalarepa? – Przygotowania do uprawy

Uprawa kalarepy powinna w początkowym okresie od czterech do sześciu tygodni rozpocząć się w pomieszczeniu, gdzie sadzonki kalarepy powinny zostać umieszczone w szerokich donicach. Oczywiście możemy także rozpocząć uprawę od wysiewania nasion już na terenie działki lub ogrodu.

Po kilku tygodniach pobytu w pomieszczeniu młode rośliny można już posadzić na zewnątrz w dobrze przepuszczającej wodę, bogatej w mikro i makroskładniki glebie o odczynie znajdującym się w granicach pH 5,5-6,8, jednakże uprawiana w dobry sposób kalarepa może wytrzymać także w warunkach pH wynoszących 7,5.

kalarepa uprawa
Fot. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że z czysty sumieniem będziecie mogli doglądać jak rośnie kalarepa w waszym ogrodzie

Należy pamiętać o fakcie należenia kalarepy do rodziny kapuścianych, a więc kalarepa posiada wiele dostępnych odmian takich jak białe, czerwonawe czy fioletowe, z których niektóre dojrzewają wcześnie, a inne dojrzewają o wiele później. Warto wziąć to pod uwagę w trakcie przygotowań do uprawy.

Kalarepa uprawa – jak poprawnie zasadzić roślinę?

Jak sadzić kalarepę, oraz kiedy powinna być zasiewana? Jeśli nie planujemy posadzenia kalarepy w specjalnych doniczkach warto wysiać pierwsze nasiona w ogrodzie 3-4 tygodnie przed ostatnią datą przymrozków na wiosnę. Kalarepa potrzebuje około 45 do 60 dni, aby osiągnąć największą dojrzałość która nadaje się do zbiorów. 

Wysiewane nasiona kalarepy powinny znajdować się ok. 1,5 cm pod ziemią i 2,5 cm od siebie. Z kolei udane sadzonki kalarepy rozstawione być mogą w odległości od 12,5 do 20 cm od siebie. Rządki za to muszą być rozmieszczone w przerwach 45-60 cm jeśli chcemy oczekiwać dobrych zbiorów.

jak sadzić kalarepę
Fot. We wpisie dowiecie się jak sadzić kalarepę w swoim ogródku

Najlepsze zbiory wypadają w czasie, kiedy średnia temperatura powietrza wynosi około 23,9°C. Kalarepa odznacza się także wysoką odpornością na wcześnie występujące jesienne przymrozki, z tego względu możliwe jest jej wysianie późnym latem, aby wczesną jesienią rozpocząć kolejne zbiory.

Jak rośnie kalarepa? – Podlewanie rośliny i usuwanie szkodników

Gleba w której znajdują się sadzonki lub jeszcze nie wyrośnięte nasiona kalarepy powinna być równomiernie wilgotna jeśli oczekujemy szybkiego wzrostu. Kalarepa bez wody staje się w strukturze twarda, przypominająca drzewo.

Często pod łodygami kalarep zalecane jest zainstalowanie specjalnych kołnierzyków chroniących je przed szkodnikami takimi jak nicienie. Aby pozbyć się ich raz a porządnie, należy usunąć skupiska jaj spod liści i umyć roślinę rozcieńczonym mydłem które nie będzie dla niej groźne, a skutecznie pozbędzie się nieproszonych gości.

uprawa kalarepy
Fot. Własna uprawa kalarepy to gwarancja zdrowych warzyw w domowej diecie

Kalarepa uprawa i jej zbiory

Teren na jakim mamy zamiar posadzić kalarepę ma ogromne znaczenie. Uprawa kalarepy i jej końcowe zbiory zależne są warunków w jakich umieszczony został zbiór. Wcześniej opisaliśmy jaka ziemia powinna być najlepsza pod względem składników oraz odczynu pH w momencie sadzenia kalarepy, jednakże poprawne ulokowanie uprawy także ma wpływ na ostateczny wygląd plonów. Kalarepa uwielbia nasłonecznione miejsca, chociaż z definicji jest to roślina lubiąca chłodne temperatury.

Zbiory kalarepy mogą zacząć się od momentu kiedy jej główny trzon będzie posiadać średnicę około 2,5 cm. Oczywiście, można poczekać ze zbiorami do momentu kiedy trzon będzie miał średnicę nawet 7,5 cm. W takiej sytuacji należy jednak śpieszyć się ze zbiorami, ponieważ kalarepa po zbyt długim czasie rozrostu zacznie się starzeć i stwardnieje, nie nadając się do dalszych zbiorów. Najlepszy okres na zbiory wypada między średnicą trzonu mającą od 4 do 6 cm. Wtedy kalarepa będzie miała lekki, pyszny i słodkawy posmak.


Zobacz również:

jak zrobić chłodnik z botwiny

Chodnik z botwiny – jak zrobić chłodnik litewski ? przepis

Wiosna i lato kojarzą nam się z ogórkami małosolnymi, ziemniakami z koperkiem i grillowaną kiełbasa. Jednak to również czas … chłodnika! Ta pyszna i orzeźwiająca zupa podawana na zimno jest niezastąpionym daniem w czasie upałów. Jest bardzo zdrowa, sycąca, a jednocześnie lekka, dzięki czemu trudno się nią przejeść. Latem na polskich stołach króluje klasyczny chłodnik litewski, choć może przybierać także inne, zmodyfikowane wersje. Wiele kuchni narodowych posiada swój odpowiednik zup podawanych na zimno (jak na przykład okroszka w Rosji czy gazpacho w Hiszpanii). Jak zatem przygotować smaczny, aromatyczny chłodnik litewski?

soczewica jak rośnie

Jak rośnie soczewica – uprawa soczewicy w Polsce

Soczewica wymaga gleby przepuszczalnej o pH 6-6,5. Przy glebach ciężkich nie wyrośnie ładna soczewica uprawa będzie mało wydajna albo żadna. Oprócz tego dużo zależy panującego klimatu. Roślina ta wymaga upalnego lata, ale bez suszy. Bardzo ważne jest, aby gleba zachowała minimalną wilgotność. Na terenach podmokłych uprawa nie ma szans na sukces.

jak rośnie granat owoc

Jak rośnie granat ? Gdzie rośnie owoc granatu

Granat zazwyczaj rozwija się jako krzew lub drzewko, które wyrasta do ok. 3 do 5 m. Jest podatny na formowanie, dlatego jego wielkość można dostosować do odpowiednich rozmiarów. Jeśli chodzi o glebę, nie jest wymagający, natomiast potrzebuje dużo słońca i suchego powietrza. Jego zdolność przystosowania się do trudnych warunków powoduje, że coraz chętniej uprawiany jest w donicach, nawet w środkowej części Europy.

gdzie rosną banany

Gdzie rosną banany ? Jak wygląda drzewo bananowca

Banany – słodkie, pyszne, sycące i naturalne źródło witamin i minerałów – potasu, magnezu, kwasu foliowego, błonnika. Są cennym źródłem energii. Kupując banany warto zwrócić uwagę na to skąd pochodzą oraz na ich kolor – te z mocną, żółtą skórką mają dużą zawartość cukrów prostych i mniej skrobi niż te zielone. W sklepach dostępne są także banany czerwone i typu baby.

gdzie rośnie pieprz

Gdzie rośnie pieprz – jak wygląda uprawa pieprzu

Pieprz to przecież produkt, który znajduje się absolutnie w każdym domu, używamy go praktycznie codziennie, zatem powinniśmy być chyba ekspertami w wiedzy dotyczącej tej rośliny. Czy aby na pewno pieprz nie kryje przed nami tajemnic?

4.3/5 - (3 votes)