Jak przyprawić jagnięcinę? Przyprawy do jagnięciny
Spis treści:
- Smak i składniki odżywcze jagnięciny
- Przyprawy do jagnięciny
- Jak przyprawić jagnięcinę do pieczenia?
- Najlepsze sosy do jagnięciny
Jagnięcina jest rzadko serwowana na naszych stołach, jednak w wielu krajach jest uznawana za prawdziwy przysmak. Mięso to pochodzi od młodych zwierząt, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Dlatego jest bardzo delikatne i wyjątkowe w smaku. Odpowiednio przygotowane będzie bardzo soczyste, a wręcz może się rozpływać w ustach. Przygotowując jagnięcinę możemy sprawić niespodziankę naszym domownikom lub zaproszonym gościom. Aby było to możliwe, trzeba wiedzieć, jak przyprawić mięso, aby nie utraciło swoich walorów smakowych. Czym przyprawić jagnięcinę, aby wydobyć z niej wyjątkowy smak?
Smak i składniki odżywcze jagnięciny
Zdania na temat smaku jagnięciny są podzielone, ale nie można zaprzeczyć, że ma ona większą ilość składników odżywczych niż popularna wieprzowina. Mięso zawiera białko i inne substancje mineralne, takie jak żelazo, potas, cynk i magnez. Stanowi źródło witamin z grupy B, które wpływają pozytywnie na nastrój i odporność na stres. Jagnięcina może stać się doskonałym urozmaiceniem naszej codziennej diety, trzeba ją jednak w odpowiedni sposób przygotować. Powstaje pytanie: jakie przyprawy do jagnięciny wybrać? Mięso trzeba odpowiednio przygotować.
Przyprawy do jagnięciny
Jagnięcinę można przyprawiać na różne sposoby. Ze względu na swój smak i zapach, do jagnięciny należy stosować aromatyczne przyprawy. Najprościej użyć dużej ilości pieprzu i soli. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodanie:
- czosnku,
- imbiru, (zobacz również – jak przechowywać imbir)
- kurkumy,
- tymianku lub chili.
Ciekawym dodatkiem mogą być także cytrusy. Mięso można pokryć warstwą przypraw oraz posiekanymi warzywami z dodatkiem musztardy i czosnku. Uzyskamy w ten sposób wyjątkowy aromat.
Do mięsa jagnięcego można również dodawać świeże owoce, a smak można wzmocnić poprzez długie duszenie i dodanie jogurtu naturalnego. W celu nadania bardziej orientalnego smaku można wykorzystać gotowe mieszanki ziół. Należy jednak zwrócić uwagę, aby ich ilość nie była zbyt duża — wystarczy szczypta. Pozwoli do wydobyć z jagnięciny oryginalny smak.
Jak przyprawić jagnięcinę do pieczenia?
Jagnięcina ma intensywny aromat, który nie przypadnie do gustu każdemu. Można go złagodzić, oczyszczając mięso z błon i marynując przed kilka godzin. Jagnięcina podczas smażenia szybko wysycha i twardnieje, a dzięki marynowaniu mięso pozostanie miękkie i soczyste. Ma to szczególne znaczenie podczas pieczenia lub grillowania. Niektórzy zalecają przedłużenie czasu marynowania nawet do dwóch dni, choć jest to propozycja raczej dla koneserów.
Kotlety jagnięce warto marynować w soku pomarańczowym z dodatkiem oliwy z oliwek lub nadziewać owocami i bakaliami. Marynata może zawierać także mleko lub czerwone wino. Inne sposoby na uzyskanie doskonałego smaku opierają się na dodaniu sfermentowanych produktów mlecznych, jak kefir i jogurt naturalny. Do pikantnej wersji przyda się czerwona papryka, cynamon oraz białe wino. Warto też wypróbować marynatę orzechową — powinna zawierać starte migdały, sól i sok z cytryny.
Najlepsze sosy do jagnięciny
Smak potrawy z jagnięciny można podkreślić za pomocą sosów. Do ich przygotowania warto wykorzystać pomidory, cebulę, kolendrę i pietruszkę. Ważne, aby warzywa były pozbawione skórki i nasion, aby sos był klarowny i uzyskał odpowiednią konsystencję. Smaczny jest również sos musztardowy, do którego dodajemy posiekaną cebulę, białe wino i śmietanę. Całość trzeba gotować na małym ogniu — do odparowania dużej ilości wody. Sos musi być aromatyczny, gęsty i dokładnie pokrywać mięso.
Jagnięcina to mięso, które rzadko gości na naszych stołach. Odpowiednio przygotowane może być niespodzianką, a nawet głównym punktem wieczoru towarzyskiego. Uroczysta kolacja przy świecach nie może obejść się bez wyjątkowych składników potraw. Smaku mięsa jagnięcego nie można pomylić z żadnym innym, dlatego z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych gości.