Czym zastąpić sos sojowy? Jest na to wiele sposobów!
Spis treści:
- Zamiennik sosu sojowego bez sojowego posmaku
- Czym zastąpić sos sojowy do sushi?
- Co zamiast sosu sojowego, jeśli chcemy zmniejszyć ilość soli w potrawach?
- Zamiennik sosu sojowego ze smakiem umami
Chęć zastąpienia sosu sojowego w kuchni może mieć różne przyczyny. Niektórzy obawiają się wpływu soi na zdrowie – soja to roślina zawierająca dużą ilość niekorzystnych dla zdrowia mężczyzn estrogenów, pochodząca przeważnie z upraw GMO. Inni obawiają się zbyt dużej ilości soli w tym produkcie, poszukując dodatków i przypraw o podobnym smaku, ale bez szkodliwej dla chorych na nadciśnienie soli. Trzecia grupa osób poszukuje intensywnego smaku umami typowego dla dań Azji, nie lubiąc jednak posmaku sosu sojowego. Przyczyną może być również alergia na soję. Istnieje wiele sposobów na zastąpienie sosu sojowego – to, czym zastąpić sos sojowy zależy jednak od celu, który sobie stawiamy. Proponowane sposoby są więc niekiedy przeciwstawne.
Zamiennik sosu sojowego bez sojowego posmaku
W kuchni chińskiej nie stosuje się soli kuchennej: zamiast soli do potraw dodaje się sos sojowy, sos ostrygowy lub sos rybny (zobacz również – Czym zastąpić sos rybny?). Najbardziej oczywisty zamiennik sosu sojowego w daniach kuchni azjatyckich, które przygotowujemy na ciepło to po prostu – sól. Zamiast sosu sojowego można jej użyć w niemal każdej chińskiej potrawie, bez wyraźnych strat smakowych. W większości potraw chińskich sprawdzi się też sos rybny lub sos ostrygowy – to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto ma alergię na soję lub obawia się GMO. Podobny smak mają również pochodzący z kuchni angielskiej sos worcestershire (jeżeli nie masz go akurat w swojej kuchni, sprawdź nasze propozycje – Sos worcestershire – czym zastąpić?) oraz przyprawa marmite.
Czym zastąpić sos sojowy do sushi?
Większa trudność pojawia się w sytuacji, gdy sosu sojowego używamy nie jako składnika, ale jako samodzielnego dodatku to potraw. To także częsty sposób, w jaki stosowany jest sos sojowy – czym zastąpić go jako dodatek do sushi, ryżu lub azjatyckich makaronów wydaje się więc trudnym do rozwiązania problemem. Sos ostrygowy i sos rybny mają zbyt intensywny smak, bulion jest natomiast zbyt rzadki.
Istnieje jednak zamiennik sosu sojowego łatwy do przygotowania samodzielnie w domu, który sprawdzi się także jako dodatek do sushi. Należy w tym celu sporządzić bardzo intensywny bulion wołowy z dodatkiem suszonych grzybów. Bulion ten trzeba odparować tak, by usunąć przynajmniej połowę wody – jeśli nadal będzie zbyt rzadki, można zagęścić go dodatkowo mąką ziemniaczaną. Intensywną ciemną barwę nada mu melasa lub gęsty karmel. Do smaku można dodać odrobinę octu.
Co zamiast sosu sojowego, jeśli chcemy zmniejszyć ilość soli w potrawach?
Sos sojowy zawiera duże ilości soli, przez co jest niezdrowy dla osób z nadciśnieniem. Często jednak nie chcemy rezygnować z jego smaku. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest pasta miso. Produkowana jest ona podobnie jak sos sojowy, zamiennik ten zawiera jednak o wiele mniej soli.
Warto wybrać przy tym ciemną pastę miso, które ma bardziej intensywny smak. Jeśli zastanawiamy się, co zamiast sosu sojowego zastosować przy diecie niskosodowej, rozwiązaniem jest także ekstrakt drożdżowy. Jest on całkowicie pozbawiony soli, ale jego smak jest zbliżony.
Zamiennik sosu sojowego ze smakiem umami
Sos sojowy zastąpić można też każdym składnikiem, w którym obecny jest wyraźnie smak umami. Do dodatków takich należą zwłaszcza wywary grzybowe. W wielu potrawach sprawdzi się też pochodzący z kuchni europejskiej zamiennik sosu sojowego – przyprawa typu maggi, a nawet zwykłe kostki rosołowe. Głównym źródłem smaku umami jest w nich glutaminian sodu. Dodatek ten niesłusznie cieszy się złą sławą – jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Można go kupić także w postaci czystej, w wielu sklepach z żywnością azjatycką.