Sos rybny jest niezwykle popularnym dodatkiem, szczególnie w azjatyckich daniach. Dodawany jest on w celu dosolenia i nadania potrawom wyrazistego smaku. Niestety, jego przygotowanie jest niezwykle żmudne i zajmuje długo czasu. Ponadto, ma on bardzo charakterystyczny, niezbyt przyjemny dla większości zapach. Wiele osób zastanawia się, czym zastąpić sos rybny, a jednocześnie nie rezygnować z oryginalnego smaku dania.
Czym można zastąpić sos rybny – domowy zamiennik
Przepis na sos bezrybny dla wegan i wegetarian może okazać się świetną alternatywą dla klasycznej wersji. W szybki sposób przygotujesz go sam w domu. Potrzebujesz do niego:
3 grzyby shitake
2 łyżki sosu sojowego
łyżeczkę brązowego cukru
2 łyżki soku wyciśniętego z limonki
0,5 szklanki wody
1 płat nori
Wszystkie podane składniki umieść w misce, a następnie dokładnie ze sobą wymieszaj. Następnie przykryj naczynie folią spożywczą i wstaw do lodówki. Im dłuższy czas sos będzie się marynował, tym lepszy będzie jego smak – pozostaw go na min. 12 godzin. Tak szczelnie zamknięty sos można przetrzymywać do dwóch tygodni.
Sięgnij po sos sojowy i stwórz sos bezrybny w 3 minuty
Kolejna propozycja, wychodząca naprzeciw pytaniu ,,czym można zastąpić sos rybny?”, jest niezwykle szybka w przygotowaniu, a do jego skomponowania nie potrzeba wielu składników. Samą bazę stanowi sos sojowy, a do jego przygotowania potrzebujesz:
3 łyżki sosu sojowego
2 płaty suszonych nori
łyżeczkę soli
szklankę gorącej wody
Na początek obydwa płaty nori należy pokruszyć na niewielkie kawałki, dodać do nich wskazaną ilość sosu sojowego, a następnie całość zalać gorącą wodą. Wszystko odstawić na 15 minut. Po upłynięciu czasu, przecedzić przez sitko i przelać do słoika lub innego, niewielkiego naczynia. Tak przygotowany sos przechowywać w lodówce maksymalnie do 2 miesięcy. Ten nieskomplikowany i szybki sos będzie świetnym dodatkiem do orientalnych zup, curry lub spring rollsów.
Fot. Teraz już wiesz czym można zastąpić sos rybny
Sos rybny – czym zastąpić? Kolejne inspiracje
Jeżeli nie chcesz przygotowywać samodzielnie alternatywnej wersji sosu rybnego i wolisz sięgnąć po gotowe zamienniki, świetną opcją jest użycie samego sosu sojowego. Sos rybny, to zasadniczo sos rybno-sojowy, dlatego też sos sojowy jest przyprawą, po którą sięga się najczęściej, aby osiągnąć podobny ekwiwalent smakowy.
Kolejną, przyjazną dla wegan alternatywą sosu rybnego jest słona przyprawa tamari shoyu. Jej smak można porównać do bezglutenowego sosu sojowego. Jest on niezwykle często używany w japońskich restauracjach serwujących sushi.
Fot. Sos rybny to podstawa wielu dań kuchni azjatyckiej
Ostatnią propozycją, mającą bardzo mocny rybny i słony smak jest sos ostrygowy. Bardzo dobrze imituje on prawdziwy posmak rybny, a dodatkowy słony akcent znakomicie wydobywa i podkreśla aromat azjatyckich dań.
Awokado to owoc, który stanowi jeden z podstawowych elementów zdrowej i zbilansowanej diety wielu osób. Ma wiele cennych witamin i minerałów, a co najważniejsze, jako jeden z nielicznych owoców wyróżnia się tak pokaźną ilością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie wszyscy jednak lubią smak awokado i niechętnie je spożywają. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów, jak jeść awokado, które sprawią, że polubi je nawet osoba mająca nieciekawe wspomnienia z tym owocem. Zapraszamy!
Gotowanie warzyw na parze to prosty i szybki sposób na ich przygotowanie. W ten sposób przyrządzać można wiele różnych gatunków, jednak dużą popularnością cieszą się przede wszystkim gotowane na parze brokuły.
Fleksitarianizm jest jednym ze sposobów odżywiania, który słynie z bazowania przede wszystkim na owocach i warzywach. W przeciwieństwie do wegetarianizmu dopuszcza sporadyczne jedzenia mięsa i ryb. Najistotniejszą zaletą, jaką posiada flexitarianizm jest ochrona organizmu przed chorobami układu krążenia, cukrzycą, a także zapobiega powstawaniu nowotworów. Skutkiem ubocznym fleksitarianizmu jest doprowadzenie do redukcji masy ciała, co z pewnością posiada pozytywny wydźwięk na stan zdrowia w przypadku osób z nadwagą i otyłością. Przedstawiamy, dlaczego fleksitarianizm jest dobrym wyborem, a także dlaczego jest bardzo często wybierany jako sposób odżywiania.
Kalafior to warzywo, które jest bardzo popularne w polskiej kuchni. Jest smaczne i bardzo zdrowe. Oczywiście większość osób wykorzystuje wyłącznie różyczki tej rośliny. Okazuje się, że w sztuce kulinarnej z powodzeniem można też stosować liście kalafiora. Dowiedz się jakie cenne składniki zawierają i co można z nich zrobić w kuchni.
Baranina, jeśli tylko zostanie odpowiednio przyrządzona jest jednym z najdelikatniejszych mięs. Co więcej jest ona również niezwykle pożywna i po prostu smaczna. Jednym z najbardziej znanych przepisów jest mięso z baraniny, duszone w sezonowych warzywach. Niemniej jednak baraninę można również marynować, a także odpowiednio przyprawić, by wydobyć głębie jej smaku. Tak więc jak przygotować baraninę i jak wykonać szybką marynatę do baraniny?