Jak rośnie brokuł – uprawa brokułu
Spis treści:
- Brokuł – uprawa w domu, na polu, na kiełki
- Jak rośnie brokuł?
- Jak uprawiać brokuły w domu i ogrodzie?
- Brokuł – jak sadzić w towarzystwie innych warzyw?
- Brokuł – uprawa – stopień trudności
W internecie jest sporo poradników dotyczących uprawy najpopularniejszych warzyw, takich jak pomidory czy dynie. Nieco trudniej jest znaleźć odpowiedź na pytanie o to, jak rośnie brokuł i jak uprawiać brokuły, by mieć obfite plony.
Na początek można pocieszyć aspirujących ogrodników – uprawa brokuła nie jest przesadnie trudna. Da się to zrobić bez większego doświadczenia i w tym samym roku uzyskać pierwsze plony.
Brokuł – uprawa w domu, na polu, na kiełki
Jak uprawiać brokuły? To zależy od ilości posiadanego miejsca i możliwości. Najpopularniejsze są cztery metody uprawy brokułów:
- na kiełki – nasiona wysypane na wacie kiełkują po kilku dniach i stanowią smaczny pokarm
- z rozsady w domu – na parapecie lub pod lampą sadzimy brokuły w mini-doniczkach, a gdy podrosną, wystawiamy na pole lub przesadzamy do dużej doniczki.
- w szklarni lub mini-szklarence – brokuł podrośnie szybko i będzie gotowy do sadzenia na polu
- bezpośrednio w ziemi – roślina będzie długo rosła, ale w polskim klimacie da się w ten sposób uzyskać zbiory pod koniec lata.
Oczywiście istnieją też różne warianty tych metod. Przykładowo ci, którzy nie mogą pozwolić sobie na szklarnię, ale nie wystarczy im sadzenie w gruncie, mogą stworzyć u siebie na polu tunel foliowy.
Jak rośnie brokuł?
Początkowo pojawiają się dwa owalne listki na cienkiej łodyżce. Na tym etapie brokuł przypomina wszystkie inne kiełki i nadaje się do jedzenia. Wkrótce jednak jego listki stają się bardziej postrzępione i zaczynają przypominać liście kapusty czy rzodkiewki.
Jak rośnie brokuł po osiągnięciu dojrzałości? Zyskuje duże i mięsiste, podłużne liście, które okalają kłąb brokuła. Na co dzień w kuchni wykorzystywane są brokułowe różyczki, ale uprawa brokuła to dobry pomysł z jeszcze jednego powodu. W sklepie nie dostaniemy podczas zakupów liści ani łodyg brokuła. A one też mają wartość odżywczą! Można z nich robić np. smaczne pesto.
Jak uprawiać brokuły w domu i ogrodzie?
Wiemy już, dlaczego warto uprawiać brokuł. A jak sadzić to pyszne warzywo? Nie ma ono specjalnych wymagań glebowych poza takimi, by była to ziemia w miarę żyzna i wilgotna. Brokuł nieźle znosi okresowe susze, choć lepiej go podlewać co najmniej raz w tygodniu. Może rosnąć w pełnym słońcu.
Uprawa w szklarni lub mini-szklarence będzie najlepsza ze względu na wysokie wymagania cieplne siewek. W przeciwnym razie nasiona wysadzone na polu mogą zakiełkować późno, a różyczki brokułu wydać jesienią lub na drugi rok. Zdecydowanie najłatwiejsza jest uprawa brokułu na kiełki, z którą poradzą sobie nawet dzieci. Jeśli chodzi o składniki odżywcze czy nawozy, to brokuł ma podobne potrzeby, jak wszystkie rośliny kapustowate. Można np. przygotowywać do jego podlewania gnojówkę z pokrzyw.
Brokuł – jak sadzić w towarzystwie innych warzyw?
Pamiętając, że brokuł to warzywo z tej samej rodziny co kapusta, możemy sadzić go z daleka od główek kapusty. W ten sposób unikniemy niepohamowanego namnażania się szkodników, które atakują duże, zielone liście tych roślin. Z kolei dobrym sąsiedztwem dla brokuła będzie:
- pasternak,
- por,
- seler,
- pietruszka,
- jarmuż,
- brukselka (sprawdź również wpis – jak rośnie brukselka).
Również cebula, przyprawy i kwiaty nasturcji odstraszają szkodniki. Warto więc sadzić je pomiędzy grządkami, jak rośnie tam brokuł.
Brokuł – uprawa – stopień trudności
Jak widać, choć brokuł teoretycznie ma pewne wymagania odnośnie temperatury, to da się obecnie uprawiać go w domu czy ogródku. Tym, o czym warto pamiętać, jest odpowiednia ilość miejsca – różyczki brokułu są duże i będą dominować w ogrodzie.