Jak mrozić truskawki? Powiew lata w środku zimy
Spis treści:
Gdy zbliżają się wakacje i rozpoczyna sezon urlopowy, cieszymy się z długo wyczekiwanego czasu odpoczynku. Pojawia się jednak nutka smutku – wszak koniec czerwca i początek lipca to jednocześnie rozstanie ze smakiem i zapachem truskawek. Dla wielbicieli tego aromatycznego owocu, a tych w naszym kraju nie brakuje, to trudny czas. Tym bardziej, że w naszej strefie klimatycznej truskawkami z polskich plantacji możemy cieszyć się zaledwie kilka tygodni. Przez pozostałą część roku w sprzedaży znajdziemy co prawda owoce importowane, ale są one bardzo drogie i – choć piękne – miłośnicy naszych rodzimych truskawek niezbyt cenią ich walory smakowe.
Ale jest sposób, aby cieszyć się truskawkami przez okrągły rok – mrożenie, sprawdzona i skuteczna technika przechowywania żywności. Mrożenie truskawek nie pozbawia owoców cennych witamin oraz pozwala zachować ich smak. Można z nich później zrobić przepyszne lody, czy też owocowy koktajl z ulubionymi lodami (bardzo polecam prosty przepis ze strony przepisy.pl, który możecie sprawdzić tutaj). Korzystajmy więc z tej możliwości.
Czy myć truskawki przed mrożeniem?
Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Ponadto musimy pozbawić truskawki szypułek. Istotne jest, aby zachować tę kolejność wykonywanych czynności. Najpierw myjemy owoce, odsączamy je z nadmiaru wody za pomocą durszlaka, a następnie – uważając, aby ich nie pognieść – delikatnie osuszamy ręcznikiem papierowym. Dopiero potem usuwamy szypułki. To niezmiernie ważne, gdyż wcześniej pozbawione szypułek owoce nasiąknęłyby wodą i straciły jędrność. Szypułki z powodzeniem możemy usuwać ręcznie. Ale jeśli mamy bardzo dużo owoców i chcielibyśmy zaoszczędzić czas, to warto zaopatrzyć się w specjalne szczypczyki.
Mając umyte i pozbawione szypułek owoce możemy przystąpić do mrożenia truskawek. A jak mrozić truskawki na zimę? Zamrażać możemy zarówno truskawki w całości, jak i zmiksowane.
Jak mrozić truskawki w całości?
Najważniejsze przy mrożeniu całych owoców jest to, aby nie posklejały się ze sobą. Sposób, aby tego uniknąć, jest jeden. Należy proces zamrażania podzielić na dwa etapy. Najpierw rozkładamy truskawki na tackach, tak aby owoce nie przylegały do siebie. Tacki wstawiamy do zamrażarki na kilka godzin. Gdy już truskawki będą solidnie zamrożone, wkładamy je do specjalnych woreczków na mrożonki, torebek strunowych bądź pojemników. Teraz nie pozostało do zrobienia już nic poza pochowaniem popakowanych truskawek do szuflad.
Co ważne, w zamrażarce powinna panować temperatura 18°C, ewentualnie niższa. W wyższych temperaturach truskawki tracą swoje walory.
Jeszcze jedna uwaga praktyczna – najlepiej podzielmy zamrożone truskawki na porcje w ten sposób, aby w jednym woreczku lub pojemniku znalazło się tyle owoców, ile zużyjemy na jeden raz. Nie ma sensu marnować żywności. Narażamy się przez to na dodatkowe koszty, ale także przyczyniamy do pogłębiania katastrofy klimatycznej.
Mrożone owoce wyjęte z zamrażarki w styczniowe popołudnie przywołają wspomnienie lata. Będą świetnym dodatkiem do deserów lodowych, ciast czy galaretek.
Jak mrozić zmiksowane truskawki?
Truskawki mrożone w całości dają nam namiastkę lata w środku zimy, jednak nie mają aż tak atrakcyjnego wyglądu jak świeże. Wiele osób nie spożywa ich więc w całości, tylko przyrządza z nich smakowity mus. Ale taki mus możemy również przygotować w sezonie ze świeżych owoców i zamrozić go, co zaoszczędzi nam pracy zimą. A jak zamrozić truskawki w tej postaci? Nic prostszego. Umyte, starannie osuszone i pozbawione szypułek owoce miksujemy za pomocą blendera kuchennego. W trakcie miksowania możemy dodać do naszego musu odrobinę cukru waniliowego bądź soku z cytryny.
Gdy truskawki są już zmiksowane, wystarczy je zamrozić. Najlepiej przełożyć owocowy mus do specjalnych foremek do mrożenia albo pojemników próżniowych. Ostatnia czynność to pochowanie pojemników do szuflady zamrażarki. Tak przygotowany mus sprawdzi się jako dodatek do makaronu, naleśników, czy deserów typu sorbet.
Zatem mroźmy truskawki i cieszmy się ich smakiem oraz aromatem przez cały rok. Jako dodatek do obiadów na słodko bądź deserów będą prezentowały się niezwykle dekoracyjnie. A poza tym nadal będą bogatym źródłem witamin, a zwłaszcza witaminy C.