Domowy majonez – jak zrobić ?
Spis treści:
- Domowy majonez – różne wcielenia majonezu jako uzupełnienie wielu potraw
- Majonez domowy – jak zrobić?
- Przepis na majonez domowy – krok po kroku
- Domowy majonez – podsumowanie
Ten produkt jest niezbędnikiem wielu potraw – sałatki, dania wielkanocne, jajka na twardo… Tak naprawdę ciężko jest sobie wyobrazić, jak niektóre z nich smakowałyby bez odrobiny aromatu, jaki daje majonez. Dzięki prostemu przepisowi na domową wersję majonezu możemy mieć go zawsze w swojej lodówce! Wystarczy zaledwie kilka składników i chęci do gotowania, żeby wyczarować własny majonez, który będzie zdecydowanie zdrowszy od tego kupionego w supermarkecie. Jak zrobić majonez domowy samemu? Oto kilka prostych wskazówek!
Domowy majonez – różne wcielenia majonezu jako uzupełnienie wielu potraw
Majonez jest naprawdę cennym składnikiem, jeśli chodzi o gotowanie i każdy doświadczony kucharz lub gospodyni domu mają tego świadomość. Jest on nieodłącznym elementem wielu sosów i dipów, ale świetnie sprawdza się także jako uzupełnienie sałatek, tostów czy nawet ciast i babeczek!
W polskich domach majonez króluje przede wszystkim podczas Świąt Wielkanocnych. Wówczas, podczas uroczystego śniadania na stole pojawiają się dania, które w większości powstały na bazie majonezu. Faszerowane jajka, sałatka jarzynowa, sos chrzanowy… Często nawet zwykłe jaja ugotowane na twardo, przyozdobione odrobiną majonezu. Wachlarz jego zastosowań jest naprawdę szeroki.
Wiadomo jednak, że produkty o długiej dacie ważności, sprzedawane w sklepach często zawierają w sobie wiele konserwantów i barwników, by ich trwałość była dłuższa. Ta reguła dotyczy również majonezu, którego smak tak wielu z nas lubi. Jeśli więc cenimy sobie naturalność i zależy nam na jak najlepszym stylu odżywiania, to idealną alternatywą będzie majonez własnej roboty.
Majonez domowy – jak zrobić?
Jeśli już mowa o majonezie własnej roboty, warto wspomnieć o jego zaletach. Co przemawia na jego korzyść, w porównaniu z produktem kupionym w supermarkecie? Przede wszystkim, jest on o wiele zdrowszy – decydując się na wykonanie go w domu, wiemy doskonale, jakie składniki ze sobą łączymy i co będziemy jeść. Domowy majonez nie zawiera także żadnych konserwantów, barwników czy substancji spulchniających. Dzięki temu unikamy sztucznych składników, które niejednokrotnie negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak zrobić majonez samemu w domu, by wyszedł idealny w smaku i konsystencji?
Przepis na majonez domowy – krok po kroku
Do wykonania majonezu własnego wyrobu potrzebne jest kilka łatwo dostępnych składników:
Domowy majonez – przepis
Składniki
- 2 szt żółtka jaj
- 200 ml oleju roślinnego (rzepakowego lub słonecznikowego)
- ½ łyżeczki soli
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- ⅓ łyżeczki cukru
- 1 łyżka ostrej musztardy (np. Dijon)
- pieprz
Przepis
- W pojemniku umieszczamy żółtka jaj, musztardę, sok z cytryny oraz sól.
- Wszystko razem należy wymieszać – można to zrobić zarówno łyżką, jak i przy pomocy blendera.
- Gdy składniki połączą się w jednolitą masę, dodajemy cukier i opcjonalnie pieprz.
- Później należy stopniowo wlewać olej, jednocześnie ciągle mieszając masę.
- Majonez powoli będzie stawał się coraz gęstszy – gdy masa całkowicie połączy się z olejem, możemy umieścić gotowy sos w szklanym słoiku lub innym pojemniku.
- Warto jednak pamiętać o tym, że domowy majonez ma o wiele krótszy okres przydatności niż ten kupiony w sklepie – powinno się więc wykorzystać go jak najszybciej.
Domowy majonez – podsumowanie
Patrząc na ilość i prostotę składników, wykonanie majonezu nie wydaje się trudnym wyzwaniem. Jest to jak najbardziej słuszna uwaga, bo stworzenie domowego majonezu własnej roboty wcale nie jest skomplikowane, a z tym przepisem poradzi sobie każdy, bez względu na umiejętności kucharskie. Ważne jest jednak, aby pamiętać o dwóch podstawowych zasadach.
Absolutnie nigdy nie powinno się ich pomijać – w przeciwnym razie majonez może nie wyjść tak dobry, jak powinien. Należy zawsze użyć jak najświeższych jajek, które przed użyciem powinno się sparzyć lub dokładnie umyć. Ponadto, wszystkie składniki potrzebne do zrobienia majonezu powinny być w temperaturze pokojowej – zwykle przyjmuje się granicę 19-22 stopni.