Jak zrobić nalewkę z wiśni?
Spis treści:
Nalewka z wiśni należy do ulubionych trunków każdego smakosza domowych wyrobów alkoholowych. To trunek mocno osadzony w polskiej historii kulinariów. Termin nalewka pochodzi od czasownika nalewać lub nalew wywodzącego się od czynności zalewania, nalewania owoców, korzeni czy ziół alkoholem. Słowo to na stałe weszło do języka polskiego w połowie XIX w. i jest dla niego charakterystyczne, co utwierdza w przekonaniu, że nalewka jest napitkiem typowym dla polskiej kultury. Nalewka, zanim ustabilizowała się ta nazwa wymieniana jest też jako: likwor, ratafia, likier, woda, infuzja, kordiał.
Jak zrobić wiśniówkę?
Jak zrobić nalewkę z wiśni? I prosto i skomplikowanie jednocześnie. Dlaczego? Ponieważ nie istnieje jedna dokładna receptura, która określiłaby proporcje składników maceratu w stosunku do niezbędnej ilości alkoholu. Wiśniówka jak zrobić zależy od zawartości soków owocowych oraz olejków eterycznych w owocach i to one decydują o szczegółowej recepturze.
Również czas maceracji owoców zależy od cech wsadu. Krótka maceracja pozwala otrzymać nalewkę o delikatnym smaku i kolorze, maceracja długa natomiast wyciąga z wsadu głębię smaku i koloru. W niektórych przepisach wiśnie pozostawia się z pestkami, w innych każe je usuwać. Dlatego najwięcej do powiedzenia w kwestii jak się robi nalewkę z wiśni mają praktycy, osoby, które metodą prób i błędów, czasem kosztownych, dotarli do optymalnych proporcji składników.
Nalewka z wiśni jak zrobić? Domowy przepis
Do wykonania nalewki z wiśni najlepiej nadają się owoce o ciemnym i głębokim kolorze, nawet delikatnie przejrzałe. Powinny być naprawdę kwaśne, ale też mocno aromatyczne. Jeżeli nie mamy dostępu do takich owoców, robimy wiśniówkę z jakichkolwiek. Przykładowe proporcje wyglądają następująco:
Nalewka z wiśni – przepis
Składniki
- 1,5 kg wiśni
- 500 ml spirytusu 95%
- 250 ml przegotowanej wody
- 500 g cukru
Przepis
- Wiśnie myjemy, usuwamy zanieczyszczenia
- Wiśnie drylujemy/usuwamy pestki z owoców
- Spirytus mieszamy z przegotowaną wodą
- Przygotowujemy odpowiedni słój, który pomieści wszystkie składniki
- Przekładamy wydrylowane owoce do słoika i zalewamy je roztworem spirytusu, zabezpieczamy otwór słoja i samo naczynie
- Słój ustawiamy w ciemnym i ciepłym miejscu na okres do ok. 7 tygodni
- Co kilka dni należy wstrząsnąć naczyniem, tak by zawartość się przemieszała
- Po upływie wskazanego czasu zlewamy płyn do butelek
- Owoce zasypujemy cukrem aż do czasu, gdy ulegnie on rozpuszczeniu i powstanie słodki syrop
- Powstały syrop dodajemy do płynu, który ponownie odstawiamy na okres ok. jednego miesiąca
- Po tym czasie zlewamy płyn, który zamienił się w nalewkę z wiśni
Wiśnie z nalewki jak przechowywać?
To tylko prosty przykład kolejnych działań przy obróbce wiśni. W internecie można znaleźć ich mnóstwo zróżnicowanych w zależności od ilości owoców. Dla miłośników głębokich smaków wiśniówki zaleca się pozostawienie do maceracji kilkudziesięciu pestek. Nadadzą one wiśniówce lekko goryczkowatego posmaku a’la amaretto.
Po zakończeniu procesu maceracji, gdy nalewka jest gotowa, zostają na talerzu lekko umęczone wiśnie. Nie wyrzucajmy ich, najlepiej zamrozić je w różnej wielkości pojemnikach, tak by można było wykorzystać je powoli do domowych wyrobów. Rozmrożonymi warto wzbogacić ciasta, zimne desery, dodawać je do lodów, kremów, budyniu – każdego dowolnego słodkiego czy lekko wytrwanego deseru, pamiętając jednak, że znajduje się w nich cały czas spora ilość alkoholu, nie nadają się więc dla dzieci. Mrożone alkoholowe wiśnie nadadzą domowym słodkościom nowego wymiaru i wzbogacą każdy smak.