Jak zaparzać siemię lniane?

Jak zaparzać siemię lniane?
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:



Siemię lniane już od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością i wciąż zdobywa nowych zwolenników. Nie ma się co dziwić – jest tanie, łatwo dostępne i niezwykle zdrowe. Można je także włączyć do codziennej diety na wiele różnych sposobów. Jednak nie wszyscy wiedzą jak parzyć siemię lniane.

Siemię lniane – jak zaparzać?

Niektórzy zastanawiają się czy ziarenka lepiej spożywać w całości czy może rozdrobnić je przed spożyciem. Takie wątpliwości są zupełnie normalne. Przez lata pojawiło się wiele informacji dotyczących zaparzania siemienia lnianego i niektóre osoby zaczynają się w tym gubić. Więc jak parzyć siemię lniane, aby móc w pełni wykorzystać jego dobroczynne działanie?

siemię lniane jak zaparzyć
Fot. Zanim zaparzysz siemię lniane, najlepiej zmiel lub zblenduj ziarna

Najlepiej jest zmielić lub zblendować ziarenka (np. za pomocą młynka do kawy lub blendera), a następnie zalać je gorącą wodą i odczekać kilka minut. Dobrze jest także je wymieszać. W ten sposób otrzymasz bardzo zdrowy kleik, który możesz spożywać nawet 3-4 razy dziennie. Proporcje można zmieniać i dopasowywać do swoich preferencji czy potrzeb. Jeśli chcemy – możemy dodać więcej siemienia lnianego i zalać je połową szklanki gorącej wody. Pamiętaj jednak, aby odstawić je na kilka minut. W tym czasie ziarenka napęcznieją i wytworzy się charakterystyczny śluz.

Dalsza część wpisu pod materiałem reklamowym



Jakie właściwości ma siemię lniane?

Skoro już wiesz jak zaparzać siemię lniane to teraz dobrze jest dowiedzieć się dlaczego warto je spożywać. Jest ono prawdziwą skarbnicą wielu witamin i składników mineralnych. Można w nim znaleźć witaminy z grupy B (zwłaszcza B1, B2, B3, B5, B6 i B9), a także witaminę C, E oraz K. Siemię lniane jest także bogatym źródłem licznych minerałów, takich jak cynk, magnez, fosfor, sód, żelazo, wapń czy potas. Zawiera ono również dużo kwasów tłuszczowych.

jak parzyć siemię lniane
Fot. Siemię lniane jest bogatym źródłem wielu witamin

Picie lnu mielonego może nam pomóc przy różnych dolegliwościach. Świetnie sprawdzi się u osób, które borykają się z problemami związanymi z układem pokarmowym, np. refluksem. Wspomaga również odchudzanie i obniża poziom cholesterolu. Pomogą Ci również zadbać o zdrowie układu krążenia. Wpływa świetnie na kondycję skóry, włosów i paznokci. Regularnie spożywane pomaga także w zapobieganiu różnych chorób, np. miażdżycy czy nowotworu.

Dalsza część wpisu pod materiałem reklamowym



Jak spożywać siemię lniane?

Zaparzanie siemienia lnianego to nie jedyny sposób na wykorzystanie dobrodziejstwa tych ziarenek. Możesz je wykorzystać na inne sposoby. Jest to produkt bardzo uniwersalny, który łatwo jest przemycić do swoich codziennych posiłków.

Zmielone nasionka lnu możesz dodawać do różnych dań. Świetnie sprawdzi się w owsiance, musli (muesli), jogurcie czy koktajlu. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy to siemię lniane jest wspaniałym zamiennikiem jajka w różnych wypiekach. Dzięki niemu ciasta i ciastka będą mieć bardziej zbitą i trwałą strukturę i nie rozpadną się podczas pieczenia.

jak spożywać siemię lniane
Fot. Teraz już wiesz jak spożywać siemię lniane

Siemię lniane sprawdzi się również przy daniach wytrawnych. Można je dodać kotletów przy pulpetów na bazie warzyw. Dzięki niemu będą bardziej zbite i o wiele zdrowsze. Możemy także do swoich posiłków dodać zaparzone siemię lniane. Wszystko zależy od naszych preferencji.


Zobacz również:

Żurek Wielkanocny - przepis

Żurek Wielkanocny – przepis

Nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych jest żurek. Ta smaczna, aromatyczna zupa z licznymi dodatkami, nie tylko rozgrzeje, ale i nasyci. Nic …

Zupa chrzanowa na Wielkanoc - przepis

Zupa chrzanowa na Wielkanoc – przepis

Z czym kojarzyć się może Wielkanoc? Na pewno z budzącą się naturą do życia, z pisankami i wesoło kicającym zającem. Nie będzie jednak brak…

Zapiekanka Wielkanocna z białą kiełbasą - przepis

Zapiekanka wielkanocna z białą kiełbasą – przepis

Czy może być coś bardziej wielkanocnego na obiad niż zapiekanka z białą kiełbasą? Koniecznie poznajcie Nasz przepis bo gwarantuje, że ta cie…

Tymbaliki Wielkanocne - przepis

Tymbaliki Wielkanocne – przepis

Tymbaliki wielkanocne są jedną z wielu potraw goszczących na świątecznym stole. Nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza kocioł. Polska k…

Tradycyjny sernik Wielkanocny - przepis

Tradycyjny sernik wielkanocny – wyjątkowy przepis świąteczny

Puszysty sernik wielkanocny to przepis wręcz stworzony dla zabieganych w czasie świąt osób lub po prostu tych, którzy nienawidzą czekać na sło…

Dalsza część wpisu pod materiałem reklamowym



Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *