Jak zrobić karmel z cukru – domowy przepis

Jak zrobić karmel z cukru – domowy przepis
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:



Karmel z cukru może być wspaniałym dodatkiem do lodów, naleśników, ciast, ciasteczek, gofrów i innych słodkości. Najprościej jest zrobić karmel na patelni, wykorzystując do tego celu jak najmniejszą ilość składników. Najbardziej podstawową wersję karmelu można wykonać tylko i wyłącznie z cukru. W nieco bardziej skomplikowanych przepisach można znaleźć m.in. masło i śmietankę. Zastanawiasz się, jak zrobić domowy karmel? Poniżej znajdziesz garść prostych przepisów, dzięki którym bez problemu przygotujesz ten słodki dodatek.

Jak zrobić karmel – proste przepisy

Zanim przejdziemy do opisywania procesu tworzenia, chcemy zaznaczyć, że przygotowanie karmelu wymaga przede wszystkim cierpliwości. Jeżeli chcesz, żeby twój domowy karmel się udał, musisz uzbroić się w cierpliwość i spokojnie wykonywać opisane poniżej kroki. W przeciwnym wypadku karmel może się spalić, zgorzknieć lub osiągnąć niepożądaną, grudkową konsystencję.

karmel z cukru
Fot. Karmel to idealny dodatek do domowych wypieków

Przepis na karmel z cukru – sprawdź, jakie to proste! 

Jak zrobić karmel z cukru? Jeżeli chcesz przygotować karmel wyłącznie z cukru, to możesz zrobić go za pomocą dwóch metod.

  • Pierwsza, tzw. sucha, wymaga od ciebie wyłącznie cukru, patelni i kuchenki.
  • Druga, tzw. morka, oprócz wymienionych już rzeczy, będzie od ciebie wymagała jeszcze 2 łyżek wody. 

Jak zrobić karmel na patelni metodą suchą?

Wystarczy, że zasypiesz dno patelni wybranym rodzajem cukru. Następnie na niewielkim gazie lub niskiej mocy kuchenki, stawiasz patelnię z cukrem. Teraz pozostaje tylko czekać, aż kryształki cukru się rozpuszczą. Tutaj bardzo ważne jest, żeby nie próbować przyspieszać tego procesu. Jeżeli nadmiernie rozgrzejesz patelnię, wzrośnie ryzyko spalenia karmelu.

Z kolei jeśli zaczniesz mieszać cukier znajdujący się na patelni, kryształki zaczną się łączyć w grudki i karmel nie będzie miał pożądanej konsystencji. Jeżeli chcesz ułatwić sobie zadanie, zastosuj „mokrą” metodę i zalej cukier odrobiną wody. Wówczas, tworzenie karmelu będzie trwać nieco dłużej, ale zniwelujesz ryzyko przypalenia lub powstania grudek.

Karmel jak przygotować w formie sosu?

Najprostszy karmel przepis zawiera wyłącznie cukier, do którego ewentualnie dodajemy odrobinę wody. Zazwyczaj jednak, kiedy zastanawiamy się jak zrobić karmel, to chcielibyśmy stworzyć sos karmelowy, który w smaku będzie nieco przypominał krówki. Przepis na karmel z cukru został podany wyżej. Do przygotowania karmelowego sosu będziesz potrzebować:

  • cukru,
  • wody,
  • masła,
  • śmietanki 30%
  • opcjonalnie odrobiny soku z cytryny
jak zrobić karmel
Fot. Karmel w formie sosów to idealny dodatek do deserów

Karmel jak przygotować, żeby był pyszny i kremowy? Zacznij od wsypania cukru na patelnię, tak, żeby jego cienka warstwa dokładnie pokryła dno. Następnie zacznij podgrzewać patelnię na niewielkim ogniu, nie mieszając. Kiedy całość uzyska jasnobrązowy kolor, dodajemy odrobinę wody i ewentualnie soku z cytryny. Całość zacznie pryskać, dlatego należy uważać. Ponownie czekamy, aż skorupka się rozpuści. Kiedy to nastąpi, dodajemy śmietankę i gotujemy 2-3 minuty. Na koniec dodajemy mniej więcej łyżeczkę masła i mieszamy do rozpuszczenia. Gotowe!

Jak przechowywać i do czego wykorzystywać karmel?

Gotowy sos karmelowy warto przelać do wyparzonego wcześniej słoiczka. Taki karmel może stać w lodówce przez mniej więcej dwa tygodnie. Jeżeli produkt nadmiernie zgęstnieje i nie będzie się dawał rozsmarowywać, to można go delikatnie podgrzać w kąpieli wodnej lub po prostu wystawić z lodówki (po dłuższym czasie karmel stanie się bardziej miękki i kremowy).

jak zrobić domowy karmel
Fot. Teraz już wiesz jak zrobić domowy karmel

Do czego można wykorzystać taki domowy karmel? Tak naprawdę do wszystkiego! Do naleśników, ciast, tortów, babeczek, gofrów, deserów, lodów. A nawet jako dodatek do owoców, kaw, koktajli. Wszystko zależy od tego, jakie słodkości lubisz jeść. Fani bardzo słodkich deserów z pewnością będą zachwyceni bezą z owocami, kremem na bazie bitej śmietany i sosem karmelowym. Karmel świetnie pasuje również do czekolady.

Polecamy próbować różnych połączeń smakowych. Dzięki temu będziesz w stanie określić, co ci najbardziej smakuje. Może coś, okaże się, że babeczki z masłem orzechowym i sosem karmelowym staną się twoim nowym, ulubionym deserem?

Awatar GaryMoveOut

Zobacz również:

Suszone śliwki to nie tylko smaczna przekąska, ale również cenny składnik wielu potraw i deserów. Bogate w błonnik i antyoksydanty, są nieodłącznym elementem zdrowej diety. Aby cieszyć się ich świeżością i wartościami odżywczymi przez długi czas, ważne jest właściwe przechowywanie. W tym wpisie podzielę się sprawdzonymi sposobami na przechowywanie suszonych śliwek.

Jak przechowywać suszone śliwki?

Suszone śliwki to nie tylko smaczna przekąska, ale również cenny składnik wielu potraw i deserów. Bogate w błonnik i antyoksydanty, są nieodł…

Czy miód może się zepsuć?

Czy miód może się zepsuć?

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość zdrowotna jest na wysokim poziomie, wiele osób zastanawia się, czy naturalne produkty, takie jak miód, …

Jak przechowywać przyprawy?

Jak przechowywać przyprawy?

Każdy miłośnik dobrego smaku doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że wszelkie dania czy desery, by mogły charakteryzować się doskonałym smak…

Mrożenie grzybów - jak prawidłowo zamrozić grzyby

Mrożenie grzybów – jak prawidłowo zamrozić grzyby?

Bez wątpienia mrożenie grzybów to jeden z najlepszych sposobów na to, aby przetrwały one z nami do zimy, kiedy to ich zebranie jest nie możliwe….

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)?

Wigilia bez barszczu czerwonego z pewnością nie byłaby kompletna. To kultowe danie polskiej kuchni na przestrzeni lat stało się prawdziwym, wigil…

Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *