Jak gotować białe szparagi
Spis treści:
Szparag to warzywo, które wiosnÄ… króluje na Polskich stoÅ‚ach. Jest to skÅ‚adnik, którym powinniÅ›my szybko siÄ™ cieszyć, głównie ze wzglÄ™du na fakt, że sezon na nie trwa krótki – przeważnie nie wiÄ™cej niż kilka tygodni. Gdy jednak przychodzi utÄ™skniony czas, szparagi znajdziemy wszÄ™dzie, zarówno w supermarketach, maÅ‚ych sklepach spożywczych, jak i na stoiskach targowych. BiaÅ‚e szparagi możemy jeść na surowo jako dodatek, przygotować z nich smaczny krem lub zupÄ™, usmażyć, ugotować na parze czy upiec.
Poza imponującymi walorami estetycznymi, szparagi bardzo pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Choć białe szparagi są składnikiem uniwersalnym, najczęściej decydujemy się je ugotować. Przygotowanie jednak szparagów, podobnie jak gotowanie nie jest taką prostą sprawą. Dlatego też poniżej zostały przedstawione porady dotyczące tego, jak zrobić białe szparagi w taki sposób, by doskonale wyglądały i smakowały.
Jak obierać szparagi białe?
Szparagi to wyjątkowo popularne warzywa, które w trakcie sezonu na nich, są wyjątkowo często sprzedawane w wielu miejscach. Przed zakupem jednak warto zwrócić uwagę na to, by zakupione szparagi były świeże. Jak sprawdzić świeżość szparagów?
Po naciśnięciu końcówki, ze świeżego szparaga powinien wypłynąć sok. Przed zakupem jednak rzadko kiedy mamy okazję sprawdzić świeżość szparaga poprzez naciśnięcie go. Dlatego wystarczy, że spojrzymy na główkę warzywa. Jeśli jest ściśle zamknięta, możemy z powodzeniem uznać, że jest to świeży produkt. W przeciwieństwie do zielonych szparagów biała odmiana warzywa musi być obrana, dlatego warto wybrać produkty nie za cienkie, ale też nie za grube.
Warto pamiętać, że w lodówce szparagi mogą być przechowywane przez maksymalnie 3 dni. Najlepiej przygotować szparagi bezpośrednio po ich zakupie. W jaki sposób obrać szparaga? Do wykonania tego zadania wystarczy nam mały krótki nożyk, obieraczka do warzyw lub specjalna, dedykowana właśnie temu zadaniu obieraczka do szparagów. Obieranie powinniśmy zacząć od miejsca bezpośrednio pod główką i kontynuować do dołu. Po dokładnym obraniu powinniśmy odciąć twarde końcówki, a następnie odciąć kawałek szparaga od dołu. Taki szparag jest gotowy do dalszego przyrządzania.
Jak gotować białe szparagi?
Kolejny problem to dylemat jak ugotować szparagi białe w takie sposób, by były pyszne? Dobrą praktyką jest gotowanie szparagów na stojąco, do czego z pewnością przyda nam się wysokie i wąskie naczynie. Jeśli nie dysponujemy takim garnkiem, możemy ograniczyć się do tradycyjnego gotowania w poziomie.
Szparagi powinny być gotowane w dobrze osolonej wodzie, do której możemy dodać trochę masła i cukru. W przypadku, gdy dysponujemy garnkiem umożliwiającym gotowanie szparagów pionowo, powinniśmy gotować je pod przykryciem a warzywa luźno związać, by zagwarantować równe gotowanie każdego warzywa. Gdy jednak gotujemy je poziomo, możemy spokojnie kontynuować gotowanie bez pokrywki na wolnym ogniu.
Jak długo gotować białe szparagi?
Długość gotowania szparagów powinniśmy dostosować do ich grubości. Cieńsze składniki powinny być gotowane krócej, a im grubsze szparagi kupiliśmy, tym czas gotowania wydłuża się.
Przyjmuje się, że białe szparagi powinny być gotowane około 15 minut, co stanowi czas dłuższy, niż w przypadku szparagów zielonych. By jednak być pewnym, że nasze szparagi są ugotowane, warto sprawdzić to widelcem. Dobrze ugotowany szparag to taki, który jednocześnie jest miękki, ale się nie rozpada.