Czym zastąpić kolendrę?

Czym zastąpić kolendrę?
Czas czytania: 2 minuty

Spis treści:Liście i nasiona kolendry dodawane są do potraw przygotowywanych na całym świecie także w Polsce. Niestety każdy z nas zna sytuację, w której gotowane jest ulubione danie i okazuje się, że nagle brakuje nam tej jednej przyprawy. Na szczęście istnieje gotowe rozwiązanie. Jaki jest najlepszy zamiennik kolendry? O to kilka najciekawszych propozycji, koniecznie trzeba się z nimi zapoznać!

Specyfikacja kolendry

Dość często można spotkać się z pytaniem, czym można zastąpić kolendrę. Jednak żeby się tego dowiedzieć, trzeba poznać jej specyfikację. Tak naprawdę całość tej rośliny jest jadalna, ale w kuchniach świata najczęściej wykorzystywane są nasiona i liście.

Kolendra jest dość specyficzna, ponieważ szybko traci swoje właściwości, a to przecież właśnie one nadają smaku naszym potrawom. Z tego względu najlepiej jest dodawać do nich świeżo zmielone ziarna, które cechują się korzenno-orzechowo-pomarańczową nutą. Natomiast liście mają cytrynowy zapach i nieco ostrzejszą nutę, dlatego idealnie nadają się do większości dań orientalnych.

Kolendra – czym zastąpić?

Jeśli nie przychodzi nam do głowy, czym zastąpić kolendrę, to należy wiedzieć, że odpowiedź jest bardzo prosta i najprawdopodobniej ta przyprawa dość często stosowana jest w naszej kuchni, a mianowicie chodzi o kminek. Jego smak jest bardzo zbliżony do kolendry.

Głównie przez swoją delikatną ostrość i orzechowy aromat. W Polsce dodawany jest, chociażby do bigosu, barszczu, chleba, kapuśniaku, czy kiełbas. 

kolendra zamiennik
Fot. Nie każdy lubi kolendrę, co często jest powodem poszukiwania jej zamienników

Czym można zastąpić kolendrę? Pietruszką!

Kiedy potrzebny nam zamiennik kolendry, to doskonale do tego zadania sprawdzi się pietruszka. Mimo tego, że kolendra ma bardziej wyrazisty smak, to odpowiednia ilość pietruszki i innych przypraw sprawi, że nawet największy smakosz nie zauważy różnicy podczas konsumpcji dania.

Obie przyprawy są doceniane nie tylko w polskich domach, ale również wykwintnych restauracjach, a szefowie kuchni nie wyobrażają sobie bez nich wielu potraw.

Idealny zamiennik kolendry? Bazylia

W przypadku, gdy konieczne jest znalezienie czegoś, czym można zastąpić kolendrę, a pod ręką nie ma kminku lub pietruszki, to zostaje nam jeszcze bazylia. Ma podobny aromat do kolendry, ale nieco łagodniejszy i mniej intensywny smak.

Dlatego coraz częściej do potraw dodawana jest bazylia tajska, która jest ostrzejsza od tej klasycznej. Choć bazylia z całą pewnością sprawi, że serwowana do tej potrawy będzie smakować nieco inaczej, to zapach pozostanie równie mocno wyrazisty.

Co zamiast kolendry? Mieszanka przypraw

Jak widać powyżej, jest kilka przypraw, którymi można zastąpić kolendrę. Jeśli jednak obecnie nie znajdują się w naszej kuchni, a sklep osiedlowy jest już dawno zamknięty, to również i tę sytuację można uratować. Pod warunkiem, że gdzieś w szufladzie leży mieszanka przypraw.

Dość często mają one smak zbliżony do kolendry i danie nie będzie odbiegać zbyt mocno od tego przygotowywanego do tej pory. Najlepiej jest wybrać mieszankę, w której skład wchodzą koperek, estragon, pietruszka i oregano.

Zobacz również:

czy cytryna może zastąpić kwasek cytrynowy

Czy cytryna może zastąpić kwasek cytrynowy?

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy można zastąpić prawdziwe cytryny kwaskiem cytrynowym? To pytanie pojawia się szczególnie, gdy w lodówce …

Czym zastąpić tymianek?

Czym zastąpić tymianek?

Tymianek zawiera witaminy C, E, B i K. Nie można również zapomnieć o tym, że to cenne źródło potasu. Znaleźć w nim można także magnes i fo…

Czym zastąpić syrop klonowy

Czym zastąpić syrop klonowy?

Syrop klonowy kojarzy się przede wszystkim z Kanadą, to ten kraj produkuje go najwięcej na świecie. Jest to najzdrowszy słodzik, bogaty w wiele w…

Czym zastąpić sól? Zamienniki soli kuchennej

Czym zastąpić sól? Zamienniki soli kuchennej

Sól jest jednym z najważniejszych składników kuchni, ale nadmierne jej używanie może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ci…

Czym zastąpić parmezan?

Czym zastąpić parmezan?

Ser, o którym mowa w artykule, jest wytwarzany we Włoszech i produkowany jest niemal od średniowiecza. Przez lata zyskał reputację regionalnej …

Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *