Jak rośnie bób – jak wygląda uprawa bobu?

Jak rośnie bób – jak wygląda uprawa bobu?

Spis treści:Bób jest jednym z lepszych wyborów na skromne, lub średnie wielkościowo działki. Warzywo daje wysokie plony o stosunkowo niewielkiej potrzebie zagospodarowania wolnej przestrzeni rolnej w ogrodzie. Świeżo zebrane, przydomowe lub działkowe uprawy bobu to doskonały smak, ogrom odżywczych wartości i jakość, której próżno szukać w sklepach spożywczych.

Rozpoznawalny dzięki przypominającym strączki fasoli owocach to jeden z najpopularniejszych zakupów na działkowe uprawy tego sezonu, zapraszamy do lektury, która sprecyzuje jak uprawiać bób i kiedy rozpocząć dorodne zbiory.

Jak rośnie bób? – Poprawne rozpoczęcie uprawy

Bób jest stosunkowo tanim i łatwym w uprawie warzywem, nie powinien sprawić początkującym żadnego problemu, z tego względu jest to także roślina która może być sadzona razem z dziećmi. W takim razie jak rośnie bób?

bób uprawa
Fot. Jak wygląda uprawa bobu ?

🍏 Sklepy ze zdrową żywnością🍏

Uprawa i rozwój bobu polegają na odpowiednim umieszczeniu nasion pod ziemią, która powinna być bogata w minerały i żyzna, do tego nada się specjalnie kupiona ziemia ze sklepu o dużym natężeniu minerałów odżywczych dla rośliny, a także o optymalnym odczynie gleby wynoszącym pH 6,5-7. Należy pamiętać o tym, iż w momencie kiedy gleba będzie za kwaśna, nasiona nie przyjmą się i nie zaczną kiełkować.  Dodatkowo, gleba w której zawarte są dodatki gliny, która mogła się dostać do niej przez czynniki naturalne, należy ją natychmiastowo wymienić, to samo tyczy się gleby która jest bardzo podatna na wilgoć i mało wsiąkliwa.Kiedy rośnie bób?

Standardowo przyjęty okres na rozpoczęcie uprawy bobu przypada na okres między lutym a kwietniem, jednakże niektóre odmiany bobu mogą nie przyjąć się w danym okresie, często preferując porę jesienną od października do listopada. Późne uprawy nie kiełkują aż do pierwszych oznak wiosny, rozpoczynając sezon najwcześniej nawet w połowie lutego.

bób jak rośnie
Fot. Bób – jak rośnie

Poprawne wysiewanie bobu

Jednym z najważniejszych czynników podczas uprawy jest to, czy bób jak rośnie usadzony jest blisko innych nasion, czy też nie. Wysiewanie należy rozpocząć w podwójnych rzędach, w odległości ok. 23 cm od siebie. Rozstaw nasiona wzdłuż przygotowanych rządków, postaraj się jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, zostawiając także pole do przechodzenia pomiędzy rządkami w celu uniknięcia zepsucia roślin. Zakopując nasiona na głębokości 5 cm można być pewnym, iż bób będzie odpowiednio posadzony, kiełkowanie powinno trwać zwykle około 10 dni.Bób kiedy zbiory – jak się do nich przygotować?

Rozpoczęcie zbiorów bobu zależy tylko i wyłącznie od nas samych, strąki bobu można gotować już w formie niedojrzałej, kiedy mają długość ok. 7,5 cm. Jednakże najbardziej korzystny okres na zbiory jest nieco później, zazwyczaj w momencie gdy strąki są wystarczające wypełnione, a nasiona nadal miękkie.

bób kiedy zbiory
Fot. Kiedy powinno się zbierać bób?

Dobrze rozwinięte strąki bobu powinny mieć formę łuskanych strączków, które następnie są otwierane w celu wyjęcia małych fasolek, następnie gotowanych lub używanych do innych celów gastronomicznych. Istotnym punktem przy otwieraniu strąków jest to, czy znajdujące się wewnątrz fasole mają wypukłą krawędź o prawidłowym kolorze, który zazwyczaj nie odstaje od kolorytu graniczącego z zielenią lub bielą. Jeśli jednak kolor jest czarny, lub w jakiś sposób zbliżający się do tego koloru, miąższ wewnątrz fasoli będzie twardy, a po rozgryzieniu ciągnący się i nie smaczny.Po udanych zbiorach można również schować fasole do zamrażalnika, najlepiej w plastikowym pudełeczku lub torbie, fasole schowane w taki sposób będą miały praktycznie nieograniczony czas użyteczności jako pyszna potrawa w twojej kuchni.  


Zobacz również:

jak zrobić podpiwek

Jak zrobić podpiwek – przepis na domowy podpiwek

Podpiwek, napój zaliczany go grupy napojów bezalkoholowych do dnia dzisiejszego cieszy się równie dużą popularnością. Charakteryzuje się ciemnym kolorem oraz delikatnie słodkim smakiem, a w jego składzie można znaleźć nieznaczną ilość alkoholu. Jego powstanie datuje się na równie dawny okres jak powstanie piwa, przy czym to właśnie podpiwek jest jego produktem ubocznym.

jak ugotować młodą kapustę

Jak ugotować młodą kapustę?

Potrawy z młodej kapusty są bardzo dobre i zdrowe. W różnych regionach Polski młodą kapustę je się z innymi dodatkami. Najlepsza młoda kapusta jest prosto z pola. Jednak czy wiemy jak przyrządzić młodą kapustę? 

jak ugotować kaszę jaglaną na sypko

Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko?

Kaszę jaglaną można przyrządzać na wiele sposobów. Można ją mielić na mąkę, opiekać i dodawać do ciast i pieczywa oraz gotować. Ta ostatnia czynność jest podstawową formą obróbki tej kaszy. W zależności od czasu i sposobu gotowania można uzyskać różną konsystencję. Kasza jaglana na sypko to najpopularniejszy „produkt” gotowania. Kasza w tej postaci może być świetnym dodatkiem do posiłku z mięsem lub warzywami. A jak ugotować kaszę jaglaną na sypko, żeby była smaczna?

jak rośnie pomelo

Jak rośnie pomelo – gdzie rośnie drzewo pomelo?

Pomelo należy do rodziny rutowatych. Drzewo naturalnie występuje w Azji Południowej. Na początku pomarańcza olbrzymia spotykana była głównie w Malezji. Następnie roślina stała się popularnym drzewem owocowym w Chinach. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie czytaj dalej!

jak zrobić chłodnik z botwiny

Chodnik z botwiny – jak zrobić chłodnik litewski ? przepis

Wiosna i lato kojarzą nam się z ogórkami małosolnymi, ziemniakami z koperkiem i grillowaną kiełbasa. Jednak to również czas … chłodnika! Ta pyszna i orzeźwiająca zupa podawana na zimno jest niezastąpionym daniem w czasie upałów. Jest bardzo zdrowa, sycąca, a jednocześnie lekka, dzięki czemu trudno się nią przejeść. Latem na polskich stołach króluje klasyczny chłodnik litewski, choć może przybierać także inne, zmodyfikowane wersje. Wiele kuchni narodowych posiada swój odpowiednik zup podawanych na zimno (jak na przykład okroszka w Rosji czy gazpacho w Hiszpanii). Jak zatem przygotować smaczny, aromatyczny chłodnik litewski?

Spodobał Ci się ten wpis ? Zostaw swoją ocenę!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.