Jak rośnie bób – jak wygląda uprawa bobu?
Spis treści:
- Jak rośnie bób? – Poprawne rozpoczęcie uprawy
- Kiedy rośnie bób?
- Poprawne wysiewanie bobu
- Bób kiedy zbiory – jak się do nich przygotować?
Bób jest jednym z lepszych wyborów na skromne, lub średnie wielkościowo działki. Warzywo daje wysokie plony o stosunkowo niewielkiej potrzebie zagospodarowania wolnej przestrzeni rolnej w ogrodzie. Świeżo zebrane, przydomowe lub działkowe uprawy bobu to doskonały smak, ogrom odżywczych wartości i jakość, której próżno szukać w sklepach spożywczych.
Rozpoznawalny dzięki przypominającym strączki fasoli owocach to jeden z najpopularniejszych zakupów na działkowe uprawy tego sezonu, zapraszamy do lektury, która sprecyzuje jak uprawiać bób i kiedy rozpocząć dorodne zbiory.
Jak rośnie bób? – Poprawne rozpoczęcie uprawy
Bób jest stosunkowo tanim i łatwym w uprawie warzywem, nie powinien sprawić początkującym żadnego problemu, z tego względu jest to także roślina która może być sadzona razem z dziećmi. W takim razie jak rośnie bób?
Uprawa i rozwój bobu polegają na odpowiednim umieszczeniu nasion pod ziemią, która powinna być bogata w minerały i żyzna, do tego nada się specjalnie kupiona ziemia ze sklepu o dużym natężeniu minerałów odżywczych dla rośliny, a także o optymalnym odczynie gleby wynoszącym pH 6,5-7. Należy pamiętać o tym, iż w momencie kiedy gleba będzie za kwaśna, nasiona nie przyjmą się i nie zaczną kiełkować. Dodatkowo, gleba w której zawarte są dodatki gliny, która mogła się dostać do niej przez czynniki naturalne, należy ją natychmiastowo wymienić, to samo tyczy się gleby która jest bardzo podatna na wilgoć i mało wsiąkliwa.
Kiedy rośnie bób?
Standardowo przyjęty okres na rozpoczęcie uprawy bobu przypada na okres między lutym a kwietniem, jednakże niektóre odmiany bobu mogą nie przyjąć się w danym okresie, często preferując porę jesienną od października do listopada. Późne uprawy nie kiełkują aż do pierwszych oznak wiosny, rozpoczynając sezon najwcześniej nawet w połowie lutego.
Poprawne wysiewanie bobu
Jednym z najważniejszych czynników podczas uprawy jest to, czy bób jak rośnie usadzony jest blisko innych nasion, czy też nie. Wysiewanie należy rozpocząć w podwójnych rzędach, w odległości ok. 23 cm od siebie. Rozstaw nasiona wzdłuż przygotowanych rządków, postaraj się jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, zostawiając także pole do przechodzenia pomiędzy rządkami w celu uniknięcia zepsucia roślin. Zakopując nasiona na głębokości 5 cm można być pewnym, iż bób będzie odpowiednio posadzony, kiełkowanie powinno trwać zwykle około 10 dni.
Bób kiedy zbiory – jak się do nich przygotować?
Rozpoczęcie zbiorów bobu zależy tylko i wyłącznie od nas samych, strąki bobu można gotować już w formie niedojrzałej, kiedy mają długość ok. 7,5 cm. Jednakże najbardziej korzystny okres na zbiory jest nieco później, zazwyczaj w momencie gdy strąki są wystarczające wypełnione, a nasiona nadal miękkie.
Dobrze rozwinięte strąki bobu powinny mieć formę łuskanych strączków, które następnie są otwierane w celu wyjęcia małych fasolek, następnie gotowanych lub używanych do innych celów gastronomicznych. Istotnym punktem przy otwieraniu strąków jest to, czy znajdujące się wewnątrz fasole mają wypukłą krawędź o prawidłowym kolorze, który zazwyczaj nie odstaje od kolorytu graniczącego z zielenią lub bielą. Jeśli jednak kolor jest czarny, lub w jakiś sposób zbliżający się do tego koloru, miąższ wewnątrz fasoli będzie twardy, a po rozgryzieniu ciągnący się i nie smaczny.
Po udanych zbiorach można również schować fasole do zamrażalnika, najlepiej w plastikowym pudełeczku lub torbie, fasole schowane w taki sposób będą miały praktycznie nieograniczony czas użyteczności jako pyszna potrawa w twojej kuchni.