Jak rośnie bób – jak wygląda uprawa bobu?

Jak rośnie bób – jak wygląda uprawa bobu?

Spis treści:Bób jest jednym z lepszych wyborów na skromne, lub średnie wielkościowo działki. Warzywo daje wysokie plony o stosunkowo niewielkiej potrzebie zagospodarowania wolnej przestrzeni rolnej w ogrodzie. Świeżo zebrane, przydomowe lub działkowe uprawy bobu to doskonały smak, ogrom odżywczych wartości i jakość, której próżno szukać w sklepach spożywczych.

Rozpoznawalny dzięki przypominającym strączki fasoli owocach to jeden z najpopularniejszych zakupów na działkowe uprawy tego sezonu, zapraszamy do lektury, która sprecyzuje jak uprawiać bób i kiedy rozpocząć dorodne zbiory.

Jak rośnie bób? – Poprawne rozpoczęcie uprawy

Bób jest stosunkowo tanim i łatwym w uprawie warzywem, nie powinien sprawić początkującym żadnego problemu, z tego względu jest to także roślina która może być sadzona razem z dziećmi. W takim razie jak rośnie bób?

bób uprawa
Fot. Jak wygląda uprawa bobu ?

Uprawa i rozwój bobu polegają na odpowiednim umieszczeniu nasion pod ziemią, która powinna być bogata w minerały i żyzna, do tego nada się specjalnie kupiona ziemia ze sklepu o dużym natężeniu minerałów odżywczych dla rośliny, a także o optymalnym odczynie gleby wynoszącym pH 6,5-7. Należy pamiętać o tym, iż w momencie kiedy gleba będzie za kwaśna, nasiona nie przyjmą się i nie zaczną kiełkować.  Dodatkowo, gleba w której zawarte są dodatki gliny, która mogła się dostać do niej przez czynniki naturalne, należy ją natychmiastowo wymienić, to samo tyczy się gleby która jest bardzo podatna na wilgoć i mało wsiąkliwa.

Kiedy rośnie bób?

Standardowo przyjęty okres na rozpoczęcie uprawy bobu przypada na okres między lutym a kwietniem, jednakże niektóre odmiany bobu mogą nie przyjąć się w danym okresie, często preferując porę jesienną od października do listopada. Późne uprawy nie kiełkują aż do pierwszych oznak wiosny, rozpoczynając sezon najwcześniej nawet w połowie lutego.

bób jak rośnie
Fot. Bób – jak rośnie

Poprawne wysiewanie bobu

Jednym z najważniejszych czynników podczas uprawy jest to, czy bób jak rośnie usadzony jest blisko innych nasion, czy też nie. Wysiewanie należy rozpocząć w podwójnych rzędach, w odległości ok. 23 cm od siebie. Rozstaw nasiona wzdłuż przygotowanych rządków, postaraj się jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, zostawiając także pole do przechodzenia pomiędzy rządkami w celu uniknięcia zepsucia roślin. Zakopując nasiona na głębokości 5 cm można być pewnym, iż bób będzie odpowiednio posadzony, kiełkowanie powinno trwać zwykle około 10 dni.

Bób kiedy zbiory – jak się do nich przygotować?

Rozpoczęcie zbiorów bobu zależy tylko i wyłącznie od nas samych, strąki bobu można gotować już w formie niedojrzałej, kiedy mają długość ok. 7,5 cm. Jednakże najbardziej korzystny okres na zbiory jest nieco później, zazwyczaj w momencie gdy strąki są wystarczające wypełnione, a nasiona nadal miękkie.

bób kiedy zbiory
Fot. Kiedy powinno się zbierać bób?

Dobrze rozwinięte strąki bobu powinny mieć formę łuskanych strączków, które następnie są otwierane w celu wyjęcia małych fasolek, następnie gotowanych lub używanych do innych celów gastronomicznych. Istotnym punktem przy otwieraniu strąków jest to, czy znajdujące się wewnątrz fasole mają wypukłą krawędź o prawidłowym kolorze, który zazwyczaj nie odstaje od kolorytu graniczącego z zielenią lub bielą. Jeśli jednak kolor jest czarny, lub w jakiś sposób zbliżający się do tego koloru, miąższ wewnątrz fasoli będzie twardy, a po rozgryzieniu ciągnący się i nie smaczny.

Po udanych zbiorach można również schować fasole do zamrażalnika, najlepiej w plastikowym pudełeczku lub torbie, fasole schowane w taki sposób będą miały praktycznie nieograniczony czas użyteczności jako pyszna potrawa w twojej kuchni.  


Zobacz również:

jak zrobić chłodnik z botwiny

Chodnik z botwiny – jak zrobić chłodnik litewski ? przepis

Wiosna i lato kojarzą nam się z ogórkami małosolnymi, ziemniakami z koperkiem i grillowaną kiełbasa. Jednak to również czas … chłodnika! Ta pyszna i orzeźwiająca zupa podawana na zimno jest niezastąpionym daniem w czasie upałów. Jest bardzo zdrowa, sycąca, a jednocześnie lekka, dzięki czemu trudno się nią przejeść. Latem na polskich stołach króluje klasyczny chłodnik litewski, choć może przybierać także inne, zmodyfikowane wersje. Wiele kuchni narodowych posiada swój odpowiednik zup podawanych na zimno (jak na przykład okroszka w Rosji czy gazpacho w Hiszpanii). Jak zatem przygotować smaczny, aromatyczny chłodnik litewski?

soczewica jak rośnie

Jak rośnie soczewica – uprawa soczewicy w Polsce

Soczewica wymaga gleby przepuszczalnej o pH 6-6,5. Przy glebach ciężkich nie wyrośnie ładna soczewica uprawa będzie mało wydajna albo żadna. Oprócz tego dużo zależy panującego klimatu. Roślina ta wymaga upalnego lata, ale bez suszy. Bardzo ważne jest, aby gleba zachowała minimalną wilgotność. Na terenach podmokłych uprawa nie ma szans na sukces.

jak rośnie granat owoc

Jak rośnie granat ? Gdzie rośnie owoc granatu

Granat zazwyczaj rozwija się jako krzew lub drzewko, które wyrasta do ok. 3 do 5 m. Jest podatny na formowanie, dlatego jego wielkość można dostosować do odpowiednich rozmiarów. Jeśli chodzi o glebę, nie jest wymagający, natomiast potrzebuje dużo słońca i suchego powietrza. Jego zdolność przystosowania się do trudnych warunków powoduje, że coraz chętniej uprawiany jest w donicach, nawet w środkowej części Europy.

gdzie rosną banany

Gdzie rosną banany ? Jak wygląda drzewo bananowca

Banany – słodkie, pyszne, sycące i naturalne źródło witamin i minerałów – potasu, magnezu, kwasu foliowego, błonnika. Są cennym źródłem energii. Kupując banany warto zwrócić uwagę na to skąd pochodzą oraz na ich kolor – te z mocną, żółtą skórką mają dużą zawartość cukrów prostych i mniej skrobi niż te zielone. W sklepach dostępne są także banany czerwone i typu baby.

gdzie rośnie pieprz

Gdzie rośnie pieprz – jak wygląda uprawa pieprzu

Pieprz to przecież produkt, który znajduje się absolutnie w każdym domu, używamy go praktycznie codziennie, zatem powinniśmy być chyba ekspertami w wiedzy dotyczącej tej rośliny. Czy aby na pewno pieprz nie kryje przed nami tajemnic?Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.