Jak przyprawić dorsza?
Spis treści:
- Jak przyprawić dorsza?
- Przyprawy do dorsza – które wybrać?
- Marynata do dorsza w stylu orientalnym albo staropolskim
- Czym przyprawić pieczonego dorsza?
Dorsz jest jedną z najchętniej wybieranych ryb morskich z uwagi na niską zawartość tłuszczu przy dużej ilości dobrze przyswajalnego białka. Smak mięsa tej ryby jest subtelny i delikatny, dlatego przypada do gustu nawet osobom, które nie jadają ryb. Jakie przyprawy do dorsza wybrać, aby potrawa zachwycała bogactwem aromatów? Sprawdź nasze propozycje!
Przyprawy do dorsza – które wybrać?
Jeśli chcesz osiągnąć wyjątkowo pyszny efekt, zrezygnuj z gotowych mieszanek – zwykle w swoim składzie zawierają duże ilości cukru i soli. Aby danie rybne było smaczne, a do tego zdrowe, samodzielnie wybierz przyprawy oraz zioła do dorsza. Żeby mięso zachowało w sobie jak najwięcej wody podczas smażenia (a tym samym, by ryba nie trafiła na talerz przesuszona), zrezygnuj z doprawiania solą przed obróbką cieplną.
Zamiast tego sięgnij na przykład po odrobinę czosnku, sok z cytryny, świeżo mielony pieprz, chili, gorczycę albo suszone zioła – koperek, kolendrę, pietruszkę, czosnek niedźwiedzi lub rozmaryn. Aby zachować cenny balans smaków, po usmażeniu lub upieczeniu ryby warto skropić ją sokiem z cytryny, limonki bądź pomarańczy, a jeszcze lepszy efekt uzyskasz, serwując potrawę w towarzystwie owocowo-warzywnej salsy.
Wymieszaj drobno pokrojone pomidory, czerwoną cebulę, marynowane papryczki jalapeno, posiekany ząbek czosnku, natkę pietruszki oraz dojrzałe mango. W ten sposób nieco mdły smak dorsza przełamiesz słodyczą, kwaskowatością i odrobiną goryczy. Jakie przyprawy do dorsza wykorzystać podczas pieczenia, a jakie do smażenia na patelni?
Marynata do dorsza w stylu orientalnym albo staropolskim
Podobnie jak mięso kurczaka, dorsz jest niezwykle uniwersalnym składnikiem, który absorbuje aromaty przypraw i dodatków, z którymi jest poddawany obróbce cieplnej. Z tego względu można postawić na kilka ciekawych opcji, w tym marynatę do dorsza z piekarnika w stylu orientalnym.
Do jogurtu naturalnego dodaj kurkumę, kolendrę, trawę cytrynową, odrobinę imbiru i świeżo mielony czarny pieprz. Natomiast jeśli zastanawiasz się, jak przyprawić tę szlachetną rybę do smażenia na patelni, sięgnij do sposobów znanych polskim kucharzom od setek lat. Wymieszaj ulubioną musztardę, miód wielokwiatowy, kilka kropel soku z cytryny oraz biały pieprz i pozwól filetom „odpocząć” w tak sporządzonej marynacie przez całą noc.
Gdy mięso dorsza przejdzie już smakiem przygotowanej mieszanki, usmaż je na rozgrzanym oleju rzepakowym. Unikaj tłuszczy, które twardnieją po ostygnięciu – oleju kokosowego, smalcu czy margaryny – ponieważ pogarszają walory smakowe morskich ryb.
Czym przyprawić pieczonego dorsza?
Jeśli zamiast filetów do dyspozycji masz wypatroszonego dorsza w całości, najlepszym sposobem będzie przygotowanie go w piekarniku. Sięgnij po świeże zioła, na przykład gałązkę rozmarynu, tymianku lub natkę pietruszki.
Zioła ułóż wewnątrz ryby, dodaj niewielką kosteczkę masła, świeżo zmielony pieprz i inne ulubione przyprawy do dorsza. Pamiętaj, aby nie przesadzić z czasem pieczenia, ponieważ rybie mięso bardzo łatwo jest przesuszyć, a w przeciwieństwie do kurczaka czy wieprzowiny nie ma żadnych przeciwwskazań dla ewentualnego jedzenia go na surowo.
Tuż przed podaniem dania możesz doprawić je niewielką ilością soku z limonki bądź cytryny, by przełamać bukiet smakowy czymś kwaśnym. Wypróbuj wszystkie opisane wyżej przepisy na marynatę do smażenia na patelni albo pieczenia dorsza w piekarniku – przekonaj się, który sposób najbardziej zasmakuje Tobie i Twoim najbliższym!