Jak przechowywać wędliny w lodówce
Spis treści:
- Jak przechowywać wędliny w lodówce
- Jak przechowywać wędliny w plasterkach
- W czym przechowywać wędlinę?
Wędliny, kiełbasy, szynki nadal chętnie goszczą w polskich koszykach. Po kilku dniach trzymania ich w lodówce, pojawia się na nich lepki nalot, pleśń, tym samym usycha i staje się bez smaku. Nie nadaje się tym samym do jedzenia. Przyczyną tego może być nieodpowiednie przechowywanie.
Jak przechowywać wędliny w lodówce
Jeśli nie robimy często zakupów spożywczych, powinniśmy zdecydować się na wędlinę suszone i podsuszane. Przez mniejszą zawartość wody, będzie ona mogła leżeć dłużej w lodówce. Tak samo zachowywać się będą kiełbasy suche, salami, kabanosy, szynki długo dojrzewające. Na długość świeżości wędliny ma wpływ jej osłonka. Te z naturalną osłonką będą dużo lepiej sobie radzić niż te ze sztuczną. Ważnym elementem przechowywania wędliny jest również temperatura panująca w lodówce. Optymalna temperatura wynosi od 2 do 7 stopni.
Jak przechowywać wędliny w plasterkach
Faktem jest, że wędliny będące w plasterkach krócej są świeże niż te, które są w kawałku. Jeśli jesteśmy zwolennikami wędlin w plasterkach, musimy pamiętać o paru rzeczach, które pozwolą nam na odpowiednie przechowywanie wędlin. Pierwszą rzeczą o której warto wiedzieć, jest to, że najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie wędliny w plasterkach, która jest paczkowana.
Nie tylko przez to, że mamy ją już w opakowaniu, które daje również ochronę, ale również dlatego, że mamy najdłuższy czas na jej zjedzenie, bo aż dwa dni od otwarcia. Jeśli jednak chcemy kupić krojoną na miejscu, warto mieć na uwadze, że najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie małych porcji.
Kupowanie tego rodzaju wyrobu na zapas, może doprowadzić do zepsucia dużej części jedzenia a tym samym do niepotrzebnego wyrzucenia i zmarnowania. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup większej porcji, dobrym rozwiązaniem będzie zamrożenie. Taką wędlinę pokrojoną u sprzedawcy należy spożyć tego samego dnia.
W czym przechowywać wędlinę?
To w czym przechowujemy również ma znaczenie, jeśli chodzi o zachowanie świeżości wędliny. Będąc w domu z zakupami należy pamiętać, aby wyciągnąć wędliny z woreczków foliowych, torebek. Takie opakowania nie przepuszczają powietrza, co za tym idzie, szybciej się zepsują i mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Foliowe woreczki czy też torebki plastikowe, są również bardzo nie przyjazne środowisku, co może być kolejnym powodem dlaczego ich nie używać.
Ale czego w takim razie warto używać do przechowywania wędlin? Dobrym rozwiązaniem będzie pergamin lub ściereczka. Pergamin idealnie sprawdzi się do przechowywania miękkich i mniej trwałych wyrobów. Te suszone i podsuszane warto przechowywać w szklanych pojemnikach lub tych plastikowych ze szczelnym przykryciem.