Jak przechowywać koperek – czy można mrozić koperek?

Jak przechowywać koperek – czy można mrozić koperek?

Spis treści:Intensywny aromat koperku znakomicie poprawia smak wielu dań. Jest znanym dodatkiem do zup, sosów, ryb i warzyw, który często jest stosowany w tradycyjnej kuchni polskiej. Co ważne, koperek posiada również właściwości prozdrowotne, dlatego warto spożywać go przez cały rok. Jak zatem przechowywać koperek, żeby nie stracił przy tym wartości odżywczych?

Przechowywanie koperku w sezonie letnim

Koperek stanowi bardzo dobre źródło witamin i minerałów, m.in. witaminy A i C oraz manganu, wapnia, fosforu i potasu. Jest też znanym środkiem wspomagającym trawienie, a od pokoleń stosuje się go u niemowląt i małych dzieci w leczeniu kolek. Nie ma więc wątpliwości, że warto jak najczęściej wykorzystywać to zioło w kuchni. A pomocne będzie w tym odpowiednie przechowywanie koperku.

🍏 Sklepy ze zdrową żywnością🍏

W sezonie letnim wystarczy włożyć go do słoika (nie należy zalewać łodyg wodą), a następnie dobrze zakręcić i schować do lodówki. W ten sposób koperek przetrwa nawet dwa tygodnie. Co można zrobić zimą? Świeży koperek, co prawda, jest obecnie dostępny w sklepach przez cały rok – należy jednak przy tym pamiętać, że ten który kupuje się zimą pochodzi ze szklarni. Koper hodowany w szklarniach posiada natomiast o wiele uboższy smak oraz mniej wartości odżywczych. I dlatego, lepiej zabezpieczyć się, przygotowując koperek na zimę.

przechowywanie koperku
Fot. Latem koperek najlepiej przechowywać w lodówce

Koperek na zimę – mrożenie krok po kroku

Dawniej, popularną metodą przechowywania koperku było jego mrożenie. Jest to najlepszy możliwy sposób na to, żeby koperek zachował swój aromat oraz pełnię właściwości. Kiedy przygotować koperek na zimę? Najlepiej zrobić to jeszcze w wakacje lub wczesną jesienią, kiedy można mieć pewność, że koperek dostępny w sklepach został wyhodowany w warunkach naturalnych.Oczywiście, idealnie byłoby posiadać zioła pochodzące z przydomowego ogródka lub sprawdzonej, ekologicznej hodowli. Bez względu na jego pochodzenie, sposób przygotowania będzie jednak taki sam. Jak mrozić koperek?

  • na początek należy dokładnie przebrać koperek, odrzucając wszelkie nadgniłe lub robaczywe gałązki
  • koperek trzeba również dokładnie umyć i osuszyć – powinno znajdować się w nim jak najmniej wilgoci
  • gotowy koperek można drobno posiekać lub mrozić całe gałązki, następnie schować do pasującego pojemnika i włożyć do zamrażarki.
koperek na zimę
Fot. Na zimę koperek należy oczyścić, posiekać i przechowywać w zamrażarce

W czym mrozić koperek? To bardzo ważne!

Planując przechowywanie koperku w zamrażarce warto wcześniej zadbać o odpowiednie opakowania. W czym mrozić koperek? Tak naprawdę, zależy to od tego czy mrozi się go w całości czy też posiekany. Drobno pokrojony koperek można włożyć do próżniowego woreczka lub wzorem z dawnych lat – użyć plastikowego opakowania.

Warto przy tym pamiętać, że koperek musi pozostać sypki (w innym wypadku trudno będzie go wyjąć z opakowania), a konieczne jest do tego pozbycie się ze środka nadmiaru powietrza. Można w tym celu delikatnie pougniatać koperek, a następnie, po zamknięciu pojemnika, kilkukrotnie, delikatnie nim popukać.

w czym mrozić koperek
Fot. Czy można mrozić koperek? Oczywiście że tak!

Wyjmując zaś zamrożony w ten sposób koperek, należy zadbać o to, żeby spędził jak najmniej czasu poza lodówką – zminimalizuje to ryzyko jego rozmrożenia. Innym, popularnym sposobem na mrożenie koperku jest szczelne owinięcie całych gałązek folią spożywczą. Taki koperek na zimę przyda się do aromatycznych wywarów i sosów. Na pewno przetrwa całą zimę oraz wzbogaci smak wielu potraw.


Zobacz również:

przechowywanie otwartego wina

Przechowywanie otwartego wina – termin ważności wina

Termin ważności wina zależy przede wszystkim od tego, czy butelka jest zamknięta, czy też została już otworzona. Należy jednak mieć świadomość, że nawet nieotworzona butelka może się zepsuć! Data ważności wina, umieszczona na butelce może być traktowana dość orientacyjnie. Jeżeli otwarte wino, pchnie i smakuje dobrze, nie ma powodów do niepokoju, nawet jeżeli data ważności umieszczona na opakowaniu sugeruje, że wino nie powinno już być spożywane.

jak przechowywać wędliny w lodówce

Jak przechowywać wędliny w lodówce

Wędliny, kiełbasy, szynki nadal chętnie goszczą w polskich koszykach. Po kilku dniach trzymania ich w lodówce, pojawia się na nich lepki nalot, pleśń, tym samym usycha i staje się bez smaku. Nie nadaje się tym samym do jedzenia. Przyczyną tego może być nieodpowiednie przechowywanie. 

jak przechowywać miód

Jak przechowywać miód – gdzie prawidłowo przechowywać miód?

Miód jest jednym z tych produktów, które przez długi czas nie tracą swoich właściwości leczniczych. Zdarza się, że na rynku można znaleźć miód, który był przechowywany przez kilka lat. I, jak twierdzą sprzedawcy, miód ten nie traci nic ze swoich walorów smakowych i zdrowotnych. Ale czy jest to możliwe? Ciekawostka: Podczas wykopalisk w starożytnych grobowcach egipskich faraonów archeolodzy często znajdowali naczynia z miodem zanurzone w wosku. Zewnętrznie nie wyglądały na zepsute, a po analizie chemicznej okazało się, że ten miód jest absolutnie gotowy do spożycia!

jak przechowywać sałatę

Jak przechowywać sałatę? Najlepsze sposoby na przechowywanie sałaty

Lato to niewątpliwie najlepszy okres w roku na jedzenie warzyw i owoców, gdyż to właśnie teraz możemy się cieszyć świeżością tych produktów. Szczególnie świetnym dodatkiem jest sałata – warzywo bogate w kwas foliowy i błonnik, dzięki czemu zmniejsza wchłanianie cukrów i tłuszczów. Oprócz tego jest źródłem witamin m.in. z grupy E, B i C, a także żelaza, potasu i magnezu. Jest to produkt bardzo często zalecany do spożywania przez dietetyków – jest  niskokaloryczny. Wiele osób zastanawia się jak przechowywać sałatę, aby jak najdłużej cieszyć się jej smakiem i chrupkością. Jeżeli chcesz się poznać świetne sposoby, przeczytaj poniższy artykuł

jak przechowywać cebulę

Jak przechowywać cebulę?

Cebula jest istotnym składnikiem wielu dań, dlatego jej odpowiednie przechowywanie powinno być dla nas ważne. Jak to robić? Na pewno w sposób, który pozwoli na jak najdłuższe zachowanie świeżości.Spodobał Ci się ten wpis ? Zostaw swoją ocenę!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.