Jak przechowywać miód – gdzie prawidłowo przechowywać miód?

Jak przechowywać miód – gdzie prawidłowo przechowywać miód?

Spis treści:Miód jest jednym z tych produktów, które przez długi czas nie tracą swoich właściwości leczniczych. Zdarza się, że na rynku można znaleźć miód, który był przechowywany przez kilka lat. I, jak twierdzą sprzedawcy, miód ten nie traci nic ze swoich walorów smakowych i zdrowotnych. Ale czy jest to możliwe? Ciekawostka: Podczas wykopalisk w starożytnych grobowcach egipskich faraonów archeolodzy często znajdowali naczynia z miodem zanurzone w wosku. Zewnętrznie nie wyglądały na zepsute, a po analizie chemicznej okazało się, że ten miód jest absolutnie gotowy do spożycia!

Czy mogę przechowywać miód?

Absolutnie, tak! Do tej pory nie ma jednego rozwiązania, jakie powinny być warunki przechowywania miodu w warunkach domowych. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zapewnić środowiska, jakie pszczelarze tworzą w pasiece. Ale nie musimy przechowywać miodu w wiadrach czy beczkach. Tak więc przechowywanie miodu pszczelego w domu jest możliwe. Ale musimy być ostrożni: ważne jest, aby znaleźć odpowiedni pojemnik, jak również właściwą temperaturę.

jak przechowywać miód pszczeli
Fot. Jeżeli nie wiesz jak przechowywać miód pszczeli, koniecznie czytaj dalej!

Okres trwałości miodu

Panuje przekonanie, że miód można przechowywać przez rok, po czym traci on swoje właściwości lecznicze, a nawet zawiera szkodliwe substancje. Opinia ta jest błędna: przy zachowaniu odpowiednich warunków miód może być przechowywany znacznie dłużej. Z upływem roku właściwości miodu ulegają zmianie, może on ciemnieć, jego smak słabnie. Ale w tym czasie wzbogaci się o nowe właściwości lecznicze. Ogólnie rzecz biorąc, przy zachowaniu wszystkich warunków, miód może być przechowywany w nieskończoność.Po pewnym czasie pierwotnie płynny miód może stać się sacharyną lub zgęstnieć. Nie ma się czym martwić: to naturalne procesy. Krystalizacja w żaden sposób nie wpływa na jakość i trwałość miodu. Ponadto, jeśli po 3 miesiącach od zakupu miód jest nadal płynny, prawdopodobnie znajdują się w nim dodatki (z wyjątkiem miodu akacjowego, który może krystalizować się nawet przez rok).

🍏 Sklepy ze zdrową żywnością🍏

Na szybkość krystalizacji ma wpływ przede wszystkim temperatura przechowywania oraz właściwości nektaru pszczelego. Miody z dużą ilością fruktozy (odmiany ostrokrzewu, lipy i akacji długo nie cukrują i pozostają płynne) mają dłuższy proces krystalizacji. Przechowywany w lodówce miód krystalizuje się dość szybko, ale w temperaturze pokojowej dłużej zachowuje swoją pierwotną konsystencję.

przechowywanie miodu
Fot. Odpowiednie przechowywanie miodu pozwoli cieszyć się jego smakiem przez bardzo długi czas

Odpowiednie warunki do przechowywania miodu w domu

Jak przechowywać miód? Istnieją dwa główne parametry przechowywania miodu w warunkach domowych:

  • wilgotność;
  • temperatura.

Jeśli słoik jest hermetycznie zamknięty, wilgotność powietrza nie ma zasadniczego znaczenia. We wszystkich innych przypadkach należy wybrać pomieszczenie o minimalnej wilgotności i chronić naczynia przed działaniem promieni słonecznych.

Przechowywanie zwykłego lub ubitego miodu w warunkach pokojowych jest niepożądane: trzymanie go pod łóżkiem, w szafach lub składzikach nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie ma innej możliwości, należy wybrać chłodne pomieszczenie i tam przechowywać cały miód.Czy miód można przechowywać w lodówce?

Tak, możesz. W lodówce temperatura praktycznie się nie zmienia i jest to ważny warunek. Wilgotność wewnątrz lodówki jest minimalna, więc spełniony jest również drugi ważny warunek. W lecie najlepszym miejscem do przechowywania miodu jest lodówka. Jednocześnie naczynia muszą być szczelnie zamknięte, aby chronić miód przed innymi zapachami.

przechowywanie miodu w lodówce
Fot. Przechowywanie miodu w lodówce to doskonały pomysł

Zobacz również:

przechowywanie otwartego wina

Przechowywanie otwartego wina – termin ważności wina

Termin ważności wina zależy przede wszystkim od tego, czy butelka jest zamknięta, czy też została już otworzona. Należy jednak mieć świadomość, że nawet nieotworzona butelka może się zepsuć! Data ważności wina, umieszczona na butelce może być traktowana dość orientacyjnie. Jeżeli otwarte wino, pchnie i smakuje dobrze, nie ma powodów do niepokoju, nawet jeżeli data ważności umieszczona na opakowaniu sugeruje, że wino nie powinno już być spożywane.

jak przechowywać koperek

Jak przechowywać koperek – czy można mrozić koperek?

Intensywny aromat koperku znakomicie poprawia smak wielu dań. Jest znanym dodatkiem do zup, sosów, ryb i warzyw, który często jest stosowany w tradycyjnej kuchni polskiej. Co ważne, koperek posiada również właściwości prozdrowotne, dlatego warto spożywać go przez cały rok. Jak zatem przechowywać koperek, żeby nie stracił przy tym wartości odżywczych?

jak przechowywać wędliny w lodówce

Jak przechowywać wędliny w lodówce

Wędliny, kiełbasy, szynki nadal chętnie goszczą w polskich koszykach. Po kilku dniach trzymania ich w lodówce, pojawia się na nich lepki nalot, pleśń, tym samym usycha i staje się bez smaku. Nie nadaje się tym samym do jedzenia. Przyczyną tego może być nieodpowiednie przechowywanie. 

jak przechowywać sałatę

Jak przechowywać sałatę? Najlepsze sposoby na przechowywanie sałaty

Lato to niewątpliwie najlepszy okres w roku na jedzenie warzyw i owoców, gdyż to właśnie teraz możemy się cieszyć świeżością tych produktów. Szczególnie świetnym dodatkiem jest sałata – warzywo bogate w kwas foliowy i błonnik, dzięki czemu zmniejsza wchłanianie cukrów i tłuszczów. Oprócz tego jest źródłem witamin m.in. z grupy E, B i C, a także żelaza, potasu i magnezu. Jest to produkt bardzo często zalecany do spożywania przez dietetyków – jest  niskokaloryczny. Wiele osób zastanawia się jak przechowywać sałatę, aby jak najdłużej cieszyć się jej smakiem i chrupkością. Jeżeli chcesz się poznać świetne sposoby, przeczytaj poniższy artykuł

jak przechowywać cebulę

Jak przechowywać cebulę?

Cebula jest istotnym składnikiem wielu dań, dlatego jej odpowiednie przechowywanie powinno być dla nas ważne. Jak to robić? Na pewno w sposób, który pozwoli na jak najdłuższe zachowanie świeżości.5/5 - (1 vote)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.