Jak przechowywać miód – gdzie prawidłowo przechowywać miód?

Jak przechowywać miód – gdzie prawidłowo przechowywać miód?
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:Miód jest jednym z tych produktów, które przez długi czas nie tracą swoich właściwości leczniczych. Zdarza się, że na rynku można znaleźć miód, który był przechowywany przez kilka lat. I, jak twierdzą sprzedawcy, miód ten nie traci nic ze swoich walorów smakowych i zdrowotnych. Ale czy jest to możliwe? Ciekawostka: Podczas wykopalisk w starożytnych grobowcach egipskich faraonów archeolodzy często znajdowali naczynia z miodem zanurzone w wosku. Zewnętrznie nie wyglądały na zepsute, a po analizie chemicznej okazało się, że ten miód jest absolutnie gotowy do spożycia!

Czy mogę przechowywać miód?

Absolutnie, tak! Do tej pory nie ma jednego rozwiązania, jakie powinny być warunki przechowywania miodu w warunkach domowych. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zapewnić środowiska, jakie pszczelarze tworzą w pasiece. Ale nie musimy przechowywać miodu w wiadrach czy beczkach. Tak więc przechowywanie miodu pszczelego w domu jest możliwe. Ale musimy być ostrożni: ważne jest, aby znaleźć odpowiedni pojemnik, jak również właściwą temperaturę.

jak przechowywać miód pszczeli
Fot. Jeżeli nie wiesz jak przechowywać miód pszczeli, koniecznie czytaj dalej!

Okres trwałości miodu

Panuje przekonanie, że miód można przechowywać przez rok, po czym traci on swoje właściwości lecznicze, a nawet zawiera szkodliwe substancje. Opinia ta jest błędna: przy zachowaniu odpowiednich warunków miód może być przechowywany znacznie dłużej. Z upływem roku właściwości miodu ulegają zmianie, może on ciemnieć, jego smak słabnie. Ale w tym czasie wzbogaci się o nowe właściwości lecznicze. Ogólnie rzecz biorąc, przy zachowaniu wszystkich warunków, miód może być przechowywany w nieskończoność.

Po pewnym czasie pierwotnie płynny miód może stać się sacharyną lub zgęstnieć. Nie ma się czym martwić: to naturalne procesy. Krystalizacja w żaden sposób nie wpływa na jakość i trwałość miodu. Ponadto, jeśli po 3 miesiącach od zakupu miód jest nadal płynny, prawdopodobnie znajdują się w nim dodatki (z wyjątkiem miodu akacjowego, który może krystalizować się nawet przez rok).

Na szybkość krystalizacji ma wpływ przede wszystkim temperatura przechowywania oraz właściwości nektaru pszczelego. Miody z dużą ilością fruktozy (odmiany ostrokrzewu, lipy i akacji długo nie cukrują i pozostają płynne) mają dłuższy proces krystalizacji. Przechowywany w lodówce miód krystalizuje się dość szybko, ale w temperaturze pokojowej dłużej zachowuje swoją pierwotną konsystencję.

przechowywanie miodu
Fot. Odpowiednie przechowywanie miodu pozwoli cieszyć się jego smakiem przez bardzo długi czas

Odpowiednie warunki do przechowywania miodu w domu

Jak przechowywać miód? Istnieją dwa główne parametry przechowywania miodu w warunkach domowych:

  • wilgotność;
  • temperatura.

Jeśli słoik jest hermetycznie zamknięty, wilgotność powietrza nie ma zasadniczego znaczenia. We wszystkich innych przypadkach należy wybrać pomieszczenie o minimalnej wilgotności i chronić naczynia przed działaniem promieni słonecznych.

Przechowywanie zwykłego lub ubitego miodu w warunkach pokojowych jest niepożądane: trzymanie go pod łóżkiem, w szafach lub składzikach nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie ma innej możliwości, należy wybrać chłodne pomieszczenie i tam przechowywać cały miód.

Czy miód można przechowywać w lodówce?

Tak, możesz. W lodówce temperatura praktycznie się nie zmienia i jest to ważny warunek. Wilgotność wewnątrz lodówki jest minimalna, więc spełniony jest również drugi ważny warunek. W lecie najlepszym miejscem do przechowywania miodu jest lodówka. Jednocześnie naczynia muszą być szczelnie zamknięte, aby chronić miód przed innymi zapachami.

przechowywanie miodu w lodówce
Fot. Przechowywanie miodu w lodówce to doskonały pomysł

Zobacz również:

Czy miód może się zepsuć?

Czy miód może się zepsuć?

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość zdrowotna jest na wysokim poziomie, wiele osób zastanawia się, czy naturalne produkty, takie jak miód, …

Jak przechowywać przyprawy?

Jak przechowywać przyprawy?

Każdy miłośnik dobrego smaku doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że wszelkie dania czy desery, by mogły charakteryzować się doskonałym smak…

Mrożenie grzybów - jak prawidłowo zamrozić grzyby

Mrożenie grzybów – jak prawidłowo zamrozić grzyby?

Bez wątpienia mrożenie grzybów to jeden z najlepszych sposobów na to, aby przetrwały one z nami do zimy, kiedy to ich zebranie jest nie możliwe….

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)?

Wigilia bez barszczu czerwonego z pewnością nie byłaby kompletna. To kultowe danie polskiej kuchni na przestrzeni lat stało się prawdziwym, wigil…

Jak zamrozić pierogi?

Jak zamrozić pierogi?

Pierogi są dosyć pracochłonną metodą, jednak osoby, które wiedzą jak mrozić pierogi mogą zachować ich smak i świeżość na znacznie dłuż…

5/5 - (1 vote)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *