Czym zastąpić żelatynę?

Czym zastąpić żelatynę?
Czas czytania: 2 minuty

Spis treści:



Żelatyna i jej zamienniki są w kuchni, szczególnie w cukiernictwie niezbędne. Ich jakość i rodzaj mają kluczowe znaczenie zarówno dla smaku, jak i konsystencji potrawy. Kulinarne wybory są również wyborami etycznymi, czego wyrazem jest coraz większa popularność roślinnych zamienników żelatyny.

Powstawanie żelatyny

Żelatyna jest substancją pochodzenia zwierzęcego, jest powszechniej wykorzystywana jako zagęszczacz i środek żelujący. Żelatyna jest produkowana z kolagenu, wyodrębnianego ze skór świń, kości bydła oraz innych ubocznych produktów uboju.

Żelatyna spożywcza nosi nazwę żelatyny typu A, co związane jest z technologią pozyskiwania, wymagającą użycia kwasu (acid) do rozkładu skór i kości. Proces pozyskiwania żelatyny, rozpoczynający się moczeniem skór w kwasie siarkowym, ma na celu przekształcenie kolagenu w rozpuszczalną w wodzie żelatynę.

Zagęszczanie i żelowanie

Żelatyna i jej zamienniki odpowiadają za dwa procesy: zagęszczania i żelowania. Zagęszczanie zmniejsza zawartość wody w potrawie. Dzieje się tak na skutek łączenia się mniejszych cząsteczek, białek lub węglowodanów, w większe skupiska.

Jeśli jako zagęszczacz stosujemy pektyny, to cząsteczki wody zostają pochłonięte i zamknięte w sieci pektynowej. Proces żelowania polega na całkowitym unieruchomieniu cząsteczek wody. Substancje żelujące tworzą z białek lub cukrów gęsta sieć zamykającą w swym wnętrzu wodę.

żelatyna zamiennik
Fot. Zamiennik dla żelatyny? Nic trudnego!

Czym można zastąpić żelatynę w jej działaniu zagęszczającym i żelującym? Przede wszystkim pektyną i agarem.

Co zamiast żelatyny – zamienniki żelatyny

Każdemu kucharzowi niezbędna jest wiedza czym zastapic żelatynę, a można to osiągnąć używając zagęszczaczy i substancji żelujących pochodzenia roślinnego. Głównymi zamiennikami są pektyny, będące mieszaninami oligo- i polisacharydów oraz, powstający z krasnorostów, agar agar.

Pektyny występują przede wszystkim w owocach np.: w jabłkach, pigwach i czarnej porzeczce. Występują w postaci proszku i są wykorzystywane zarówno do zagęszczania, jak i do żelowania. Ten zamiennik żelatyny, gdy powstaje z jabłek, nazywany jest żółtą pektyną. Pektyny po stężeniu nie mogą być ponownie rozgrzane, gdyż tracą swą żelującą moc.

Agar agar jest pozyskiwany z różnych gatunków wodorostów m.in. z Gracilaria i Gelidium. Agar pierwotnie stosowany był w kuchni azjatyckiej, a globalną sławę zyskał stosunkowo niedawno. Najczęściej dostępny jest w formie proszku, płatków lub granulek.

Ile agaru zamiast żelatyny?

Jedna łyżeczka agaru wystarczy do zgęszczenia 1 litra płynu. Agar należy rozpuszczać w zimnej wodzie, a następnie zagotować, gdyż dopiero wysoka temperatura sprawia, że roztwór gęstnieje. Agar nie ma kalorii, ale ma wiele witamin i mikroelementów oraz jest bogaty w aminokwasy.

Użyty w potrawie agar agar nie traci swych właściwości odżywczych i nadal obfituje w kwasy tłuszczowe, kwas foliowy, a także w witaminy B6, E i K. W opisie składu żywności agar agar znajduje się pod symbolem E406.

Agar stosowany jest do przygotowywania galaretek, zagęszczania dżemów i słodyczy. Określany jest mianem wegańskiej żelatyny, bo mocą i konsystencją przypomina żelatynę. Jednakże agar agar żeluje mocniej niż jego niewegański odpowiednik. Potrawy zawierające agar także są odporniejsze na działanie wysokiej temperatury niż te z żelatyną.

W kuchni zawsze mamy wybór. Å»elatynÄ™ może zastÄ…pić agarem. A agar-agar czym zastÄ…pić? PektynÄ…. A pektynÄ™ i agar agar czym zastÄ…pić? Tutaj też mamy wiele możliwoÅ›ci i możemy użyć glutenu lub tapioki. Ciekawym faktem jest, iż substancje stosowane zamiast żelatyny wspomagajÄ… pracÄ™ organizmu, obniżajÄ…c poziom zÅ‚ego cholesterolu. 

Awatar GaryMoveOut

Zobacz również:

Czym zastąpić orzeszki pini?

Orzeszki pini, choć niezwykle smaczne, mogą być trudno dostępne oraz kosztowne. Na szczęście istnieje wiele zdrowych i smacznych alternatyw, ktÅ

Czym zastąpić agar?

Agar, znany również jako agar-agar, jest żelujÄ…cÄ… substancjÄ… pochodzenia roÅ›linnego, pozyskiwanÄ… z różnych gatunków czerwonych alg morskich…

Czym zastąpić słód piekarniczy?

Słód piekarniczy to naturalny skÅ‚adnik używany w piekarnictwie, który powstaje w procesie kieÅ‚kowania zbóż (najczęściej jÄ™czmienia), które…

Czym zastąpić kapustę pak choi?

Kapusta pak choi, znana również jako bok choy, jest popularnym skÅ‚adnikiem kuchni azjatyckiej, cenionym za jej chrupkość i delikatny, lekko pikan…

Czym zastąpić komosę ryżową?

Komosa ryżowa, znana także jako quinoa, jest niezwykle popularnym składnikiem kulinarnym cieszącym się uznaniem wśród osób dbających o zdrową

Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *