Co zrobić z czerstwym chlebem? Jak wykorzystać czerstwe pieczywo

Co zrobić z czerstwym chlebem? Jak wykorzystać czerstwe pieczywo
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:



Zakupiony bochenek chleba nie został zjedzony w ciągu kilku dni, teraz jest cały zeschnięty i twardy jak kamień. Brzmi znajomo? Pewnie tak, ponieważ jest to sytuacja, która ma miejsce w prawie każdym domu. Duża część ludzi taki chleb po prostu wyrzuca. Czy to na pewno dobre rozwiązanie? Okazuje się, że można wykorzystać wiele różnych (i pysznych) sposobów!

Jak wykorzystać czerstwe pieczywo?

Cóż, tak naprawdę, to jest całkiem dużo sposobów. Najprostszy, najbardziej oczywisty i bardzo użyteczny przykład? Bułka tarta! No, albo raczej chleb. Używając zwykłej tarki lub maszynki do mielenia, jesteśmy w stanie otrzymać faktycznie pokaźne ilości takiej „bułki tartej”, którą jesteśmy w stanie wykorzystać w taki sam sposób, jak tą, którą kupujemy w sklepie.

jak wykorzystać czerstwy chleb
Fot. Czy wiesz jak wykorzystać czerstwy chleb?

Czerstwe pieczywo – przepisy

Nie dla każdego jest to takie oczywiste, ale z takiego chleba również można przyrządzić ciekawy i smaczny posiłek, a przy okazji zapunktować u naszej drugiej połówki. A co takiego można z niego zrobić? Na przykład coś takiego jak:

Grzanki – pomysł na zalegający czerstwy chleb

Jest to świetna opcja dla osób, które lubią chrupiące pieczywo. Choć same grzanki również można wykorzystać na kilka ciekawych sposobów, oto dwa z nich:

  • Pierwszy: Kto nie jadł nigdy zupy z grzankami, niech pierwszy podniesie rękę, a następnie jak najszybciej takiej spróbuje! Wystarczy pokroić kromkę chleba na (najczęściej całkiem małe, ale to zależy od preferencji) kwadraciki, po czym wrzucić je na rozgrzaną patelnię, na której znajduje się niewielka ilość masła lub oleju. Po dosyć krótkim czasie staną się złociste, wtedy można je spokojnie wyjąć i gotowe! Co więcej, szczelnie zapakowane mogą czekać na swoją kolej do znalezienia się na talerzu nawet do kilku tygodni!
  • Drugi: Świetną opcją jest zrobienie grzanek z masłem czosnkowym! W tym przypadku zalecane jest jednak użycie piekarnika. Samo wykonanie jest jednak wręcz banalne: Wystarczy wcześniej przygotowane masło czosnkowe (w Internecie znajduje się cała masa przepisów, najprostszy z nich, wygląda tak, że do pół kostki masła dodajemy 2 lub 3 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę, nieco soli i suszonych ziół, wedle uznania i preferencji — to tyle! Tylko trzeba jeszcze oczywiście pomieszać!) nakładamy na pokrojone kawałki chleba lub najlepiej bagietki, po czym wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza. Następnie czekamy, aż będą złociste, co nie trwa dłużej niż 10 minut, zazwyczaj około 7 lub 8.
czerstwe pieczywo
Fot. Czerstwe pieczywo idealnie nada się na tosty i grzanki

Tosty z czerstwego pieczywa

Tosty to drugi, niemalże wiekowy sposób przygotowywania czerstwego pieczywa, który znalazł miejsce w polskich domach dawno, dawno temu. Nie ma się co dziwić, jest to wręcz genialne rozwiązanie. Podobnie jak w przypadku grzanek, tutaj również mamy niemały wybór różnych przepisów. Najpopularniejszym z nich są bez wątpienia tosty francuskie, które z reguły nie są robione z suchego chleba, jednak użycie go wcale nie odejmuje im smaku!

Przygotowanie ich również jest niezwykle proste. Namoczony w rozbitym jajku z przyprawami (optymalnie sól oraz pieprz, ilość wedle uznania) zeschnięty chleb umieszczamy na rozgrzanej patelni, na którą wcześniej wlewamy troszkę oleju. Podsmażamy z obu stron, dopóki nie zmienią koloru na złocisty. I to tyle! Tak przygotowane tosty można podać również na słodko, zazwyczaj używany jest dodatek w postaci dżemu lub miodu.

Do czego jeszcze można takie pieczywo wykorzystać? Oto krótka lista:

  • Kwas chlebowy
  • Zapiekanka chlebowa
  • Zupa chlebowa „wodzianka”
  • Knedle
  • Kotlety z chleba

Jak widać, potrawy z czerstwego chleba mogą być naprawdę smaczne!

potrawy z czerstwego chleba
Fot. Czerstwe pieczywo nada się do wielu różnych potraw

Czerstwe pieczywo – czy można przywrócić je do pierwotnego stanu?

Bardzo duża ilość osób nie wie, ale chleb można też przywrócić do jego pierwotnego stanu, zanim jeszcze całkiem wysechł. Jak to zrobić? Tak jak wszystko tutaj przedstawione, jest to dosyć łatwe.

Takie pieczywo należy wpierw bardzo dobrze namoczyć w wodzie. Nasączone pieczywo należy umieścić w piekarniku rozgrzanym do 150 stopni Celsjusza i pozostawić na od 5 do 10 minut, a cały proces należy uważnie kontrolować, ponieważ długość, na jaką powinniśmy pieczywo zostawić w piekarniku, ściśle zależy od tego, jak bardzo jest nasiąknięte wodą.

Teraz, skoro już wiecie jak wykorzystać czerstwy chleb, nie będziecie musieli go wyrzucać, a wręcz przeciwnie, umiecie zrobić z niego pyszny posiłek, który z pewnością polepszy wasz dzień!

Awatar GaryMoveOut

Zobacz również:

Jak wykorzystać syrop z pędów sosny: Przepisy i porady

Jak wykorzystać syrop z pędów sosny: Przepisy i porady

Syrop z pędów sosny to naturalny sposób, który może wspierać odporność, a jego przygotowanie jest możliwe w domowym zaciszu. Pozyskiwany z m…

Czym zastąpić orzeszki pini?

Orzeszki pini, choć niezwykle smaczne, mogą być trudno dostępne oraz kosztowne. Na szczęście istnieje wiele zdrowych i smacznych alternatyw, kt…

Czym zastąpić agar?

Agar, znany również jako agar-agar, jest żelującą substancją pochodzenia roślinnego, pozyskiwaną z różnych gatunków czerwonych alg morskich…

Czym zastąpić słód piekarniczy?

Słód piekarniczy to naturalny składnik używany w piekarnictwie, który powstaje w procesie kiełkowania zbóż (najczęściej jęczmienia), które…

Czym zastąpić kapustę pak choi?

Kapusta pak choi, znana również jako bok choy, jest popularnym składnikiem kuchni azjatyckiej, cenionym za jej chrupkość i delikatny, lekko pikan…

5/5 - (1 vote)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *