Czym zastąpić szparagi?
Szparagi sÄ… cenione za ich wyÅ›mienity smak i walory zdrowotne. Jednak czasem trudno je znaleźć w sklepach lub po prostu szukamy czegoÅ› nowego. Je…
Polacy co raz chętniej sięgają po szparagi. Ten modny dodatek potrafi ciekawie urozmaicić nasze żywienie, zwłaszcza jeśli preferujemy wegańską dietę. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że rośliny te powinny być odpowiednio przygotowywane, zanim staną się częścią posiłku. Warto więc sprawdzić, jak przechowywać zielone szparagi.
Szparagi sÄ… o tyle „wybredne”, że jeÅ›li nie chcemy ich przyrzÄ…dzić bezpoÅ›rednio po zakupie, trzeba trochÄ™ siÄ™ postarać, żeby wydÅ‚użyć termin ich przydatnoÅ›ci do spożycia. Przede wszystkim, szparagów nie należy narażać na kontakt ze Å›wiatÅ‚em. JednoczeÅ›nie, należy zadbać, aby zachowywaÅ‚y one stosownÄ… wilgotność. Dlatego warto na samym poczÄ…tku skropić szparagi wodÄ…, a nastÄ™pnie zapakować tak, aby mogÅ‚y zachować wilgotność.
Dobrym rozwiązaniem będzie owinięcie folią, bądź też zwilżoną ścierką kuchenną. Tak zabezpieczone szparagi mogą być schowane w lodówce. Optymalna temperatura to około 2 stopnie Celsjusza. Najkorzystniej przechowywać szparagi w pozycji pionowej. Po spełnieniu powyższych zaleceń powinny zachować świeżość przez 3-5 dni. Trzeba przyznać, że to jednak dość rygorystyczne zalecenia.
Ciekawą alternatywą może być w tym wypadku zamrażanie szparagów. W przypadku większości potraw, trudno zauważyć różnicę w smaku tak przygotowywanych szparagów. Nie trzeba się za to wówczas przejmować krótkim terminem przydatności do spożycia. Jednakże procedura przygotowania takich szparagów zielonych trochę się różnić. Przede wszystkim, po umycia szparagów musimy je odpowiednio osuszyć. Wówczas także możemy je owinąć folią i włożyć do zamrażalnika.