Jak przechowywać szparagi zielone

Jak przechowywać szparagi zielone

Polacy co raz chętniej sięgają po szparagi. Ten modny dodatek potrafi ciekawie urozmaicić nasze żywienie, zwłaszcza jeśli preferujemy wegańską dietę. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że rośliny te powinny być odpowiednio przygotowywane, zanim staną się częścią posiłku. Warto więc sprawdzić, jak przechowywać zielone szparagi.

Przechowywanie zielonych szparagów

Szparagi są o tyle „wybredne”, że jeśli nie chcemy ich przyrządzić bezpośrednio po zakupie, trzeba trochę się postarać, żeby wydłużyć termin ich przydatności do spożycia. Przede wszystkim, szparagów nie należy narażać na kontakt ze światłem. Jednocześnie, należy zadbać, aby zachowywały one stosowną wilgotność. Dlatego warto na samym początku skropić szparagi wodą, a następnie zapakować tak, aby mogły zachować wilgotność.

jak przechowywać zielone szparagi
Fot. Prawidłowo przechowywane szparagi wytrzymają w lodówce nawet do 5 dni

Dobrym rozwiązaniem będzie owinięcie folią, bądź też zwilżoną ścierką kuchenną. Tak zabezpieczone szparagi mogą być schowane w lodówce. Optymalna temperatura to około 2 stopnie Celsjusza. Najkorzystniej przechowywać szparagi w pozycji pionowej. Po spełnieniu powyższych zaleceń powinny zachować świeżość przez 3-5 dni. Trzeba przyznać, że to jednak dość rygorystyczne zalecenia.

Mrożenie szparagów – czy warto ?

Ciekawą alternatywą może być w tym wypadku zamrażanie szparagów. W przypadku większości potraw, trudno zauważyć różnicę w smaku tak przygotowywanych szparagów. Nie trzeba się za to wówczas przejmować krótkim terminem przydatności do spożycia. Jednakże procedura przygotowania takich szparagów zielonych trochę się różnić. Przede wszystkim, po umycia szparagów musimy je odpowiednio osuszyć. Wówczas także możemy je owinąć folią i włożyć do zamrażalnika.

jak gotować szparagi

Jak ugotować szparagi?

Odpowiednio ugotowane szparagi pozwolą na uzyskanie idealnego smaku i zachowania odpowiedniego koloru. Zielone szparagi stanowią znakomity dodatek do dań obiadowych, świetnie komponując się z mięsami. Mogą być także niezależnym, głównym elementem obiadu. Kluczem do przygotowania najlepszych zielonych szparagów jest ich odpowiednie przygotowanie. Dobrze ugotowane szparagi będą sprężyste, miękkie w środku i kruche w przełamywaniu. Zatem – jak ugotować szparagi, aby były smakowitym kąskiem i nieodłącznym elementem pysznych posiłków?

jak obrać szparagi zielone

Jak obrać szparagi zielone?

Szparagi zielone są warzywami sezonowymi. Sezon na nie zaczyna się w kwietniu, a kończy w czerwcu. Jest to więc bardzo krótki czas, aby nacieszyć się nimi. Ważne jest ich przygotowanie by później można było delektować się ich delikatnością. Często chcąc przygotować z nimi posiłek zastanawiamy się, jak się obiera szparagi. Jest to ważny element w ich przyrządzaniu. Najlepiej wybierać takie, które są twarde oraz elastyczne.

jak gotować białe szparagi

Jak gotować białe szparagi

Szparag to warzywo, które wiosną króluje na Polskich stołach. Jest to składnik, którym powinniśmy szybko się cieszyć, głównie ze względu na fakt, że sezon na nie trwa krótki – przeważnie nie więcej niż kilka tygodni. Gdy jednak przychodzi utęskniony czas, szparagi znajdziemy wszędzie, zarówno w supermarketach, małych sklepach spożywczych, jak i na stoiskach targowych. Białe szparagi możemy jeść na surowo jako dodatek, przygotować z nich smaczny krem lub zupę, usmażyć, ugotować na parze czy upiec.

makaron ze szparagami i chorizo

Makaron z chorizo i szparagami

Sezon na szparagi rusza mniej więcej w maju, więc to idealny czas na zrobienie smacznego makaronu właśnie z tym warzywem!

jak rosną szparagi zielone

Jak rosną szparagi – hodowla szparagów?

Chociaż szparagami zachwycano się w Egipcie, Chinach oraz Rzymie już w 2700 r.p.n.e., to w Polsce pojawiły się dopiero w XVIIIw. W swojej historii były wykorzystywane jako środek leczniczy, moczopędny, niwelujący kaca, a nawet afrodyzjak. Jednak rodzi się pytanie – jak rosną szparagi? Czy jest możliwość hodowania szparagów w Polsce?Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.