Jak rośnie imbir – działanie i właściwości imbiru

Jak rośnie imbir – działanie i właściwości imbiru
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:



Imbir to jedna z tych roślin, które królują w naszej rodzimej kuchni, ale i medycynie naturalnej od dawien dawna. Pomimo że pochodzi on z innego kontynentu, gdzie zresztą jest jednym z podstawowych składników niemal każdej potrawy, doskonale zadomowił się w Europie, zyskując uznanie. Nie jest to trudna do uprawy roślina, wiele osób wie, jak rośnie imbir i dlatego warto ją stosować.

Imbir – gdzie rośnie ?

Dostępność imbiru w sklepach sprawia, że już dawno stał się dla nas naszą rodzimą rośliną, którą traktujemy tak samo, jak marchew czy ziemniaki. Prawda jest jednak taka, że roślina ta przywędrowała do nas aż z Azji południowo-wschodniej. Jego naturalny zasięg rozciągał się od Indii aż po Nową Gwineę, co wyraźnie wskazuje na jego ciepłolubne upodobania.

Dlatego też imbir uprawa i jego hodowle w innych rejonach świata skupiają się wokół podobnych klimatycznie miejsc, takich jak Australia, Floryda, Afryka, Ameryka Południowa czy Hawaje. Czy zatem jego uprawa w warunkach naszego klimatu jest możliwa? Podobnie jak większość roślin z innych regionów świata da się go hodować w naszym kraju, ale to jak rośnie imbir, zależne jest od warunków, dlatego nie powinniśmy liczyć na zbyt obfite korzenie tej rośliny w ziemi.

imbir gdzie rośnie
Fot. Imbir idealnie nadaje się do herbaty na zwiększenie odporności!

Jakie właściwości ma imbir i na co pomaga?

Imbir szeroko stosowany jest przede wszystkim w kuchni oraz medycynie naturalnej, dając wiele ciekawych efektów jego użycia. Z jego korzenia można wyprodukować napary, olejki oraz liczne napary, które szeroko stosowane są na liczne dolegliwości. Imbir zawiera w sobie witaminy z grupy A, C, B1, B2, E i K, a także węglowodany i składniki mineralne w postaci wapnia, fosforu, żelaza i potasu.

właściwości imbiru
Fot. Jakie właściwości ma imbiru

Imbir używany jest jako lek przeciwzapalnym i przeciwwirusowym, który doskonale sprawdza się przy przeziębieniach, a także stanach gorączkowych. Napoje sporządzone na bazie imbiru działają rozgrzewająco i potrafią łagodzić ból, także ten miesiączkowy. Imbir pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi, obniża cholesterol, poprawia ukrwienie i dotlenienie komórek w naszym organizmie. Często stosuje się go również przy problemach z układem trawiennym, powodując lepsze trawienie i znikanie nieprzyjemnych wzdęć.

Imbir działanie uboczne

Jak każda roślina, także imbir ma działania uboczne, na które trzeba mieć uwagę, jeszcze przed jego zastosowaniem. Nie powinno się go podawać dzieciom poniżej pierwszego roku życia, a także osobom z nadwrażliwym żołądkiem, bądź tym cierpiącym na wrzody. Imbir jest silną przyprawą, która drażni śluzówki przewodu pokarmowego, co może nasilić objawy wspomnianych dolegliwości.

imbir działanie uboczne
fot. Czy imbir ma jakieś działania uboczne?

Osoby z problemami tętniczymi również nie powinny spożywać go w zbyt dużych ilościach, ponieważ jego działanie ma właściwości podnoszące ciśnienie krwi. Mało kto wie, że rdzenna ludność Azji, stosowała wywar z imbiru do zatruwania strzałek stosowanych podczas polowań, ponieważ odpowiednie jego stężenie w substancji, powodowała paraliż, a nawet śmierć niewielkich zwierząt leśnych.

Jak przechowywać imbir

Większość osób wie, jak rośnie imbir, ale w jaki sposób należy go przechowywać, aby zachował świeżość i wszystkie swoje zdrowotne właściwości? Korzeń możemy bez problemu trzymać przez dłuższy czas w lodówce, ale warto zawinąć go w papier lub folię spożywczą, co powstrzyma jego wysuszanie. Imbir nadaje się także do zamrożenia, jeśli tylko wcześniej pokroimy go np. w kostkę. Wówczas można przełożyć go do małych woreczków, które doskonale sprawdzą się w tym przypadku. Warto pamiętać, że temperatura musi być niższa niż -18 stopni. Więcej na temat przechowywania imbiru możecie przeczytaj w osobnym wpisie poświęconym temu tematowi – https://garymoveout.pl/jak-przechowywac-imbir-przechowywanie-swiezego-korzenia-imbiru/


Zobacz również:

Jak rośnie gałka muszkatołowa?

Jak rośnie gałka muszkatołowa?

Gałka muszkatołowa to jedna z najczęściej używanych przypraw w kuchni. Posiada niepowtarzalny aromat, który podkręci smak potraw mięsnych, grz…

Jak rośnie wanilia

Jak rośnie wanilia?

Wanilia jest rośliną należącą do rodziny roślin storczykowatych. Nie jest jednak od razu kojarzona ze światem botaniki. Przez swój oryginalny …

jak zrobić podpiwek

Jak zrobić podpiwek – przepis na domowy podpiwek

Podpiwek, napój zaliczany go grupy napojów bezalkoholowych do dnia dzisiejszego cieszy się równie dużą popularnością. Charakteryzuje się ciem…

jak ugotować młodą kapustę

Jak ugotować młodą kapustę?

Potrawy z młodej kapusty są bardzo dobre i zdrowe. W różnych regionach Polski młodą kapustę je się z innymi dodatkami. Najlepsza młoda kapust…

jak ugotować kaszę jaglaną na sypko

Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko?

Kaszę jaglaną można przyrządzać na wiele sposobów. Można ją mielić na mąkę, opiekać i dodawać do ciast i pieczywa oraz gotować. Ta ostat…

5/5 - (3 votes)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *